CRISPR Kanser Deneyi’nde Ne Oldu?

CRISPR ile genleri düzenlenmiş bağışıklık hücreleri -ABD’de türünün ilk denemesi olan bu deney- herhangi bir ciddi yan etkisi olmayan ileri kanserli üç kişiye enjekte edilmiştir. Ayrıca bulgularını yayınlayan dünyadaki ilk CRISPR kanser denemesidir ve cesaret verici neticeleri ile daha fazla denemenin önünü açacaktır.

ABD’deki deney sadece güvenliği değerlendirmeyi amaçladı. Üç katılımcıda diğer tedavilere yanıt vermeyen tümörler vardı ve sadece bir doz düzenlenmiş genli hücre verildi. Pennsylvania Üniversitesi’nden ekip üyesi Edward Stadtmauer “Güvenli ve uygulanabilir mi?” diyor ve ekliyor: “Bence bunu gösterdik.”

Kan hücrelerini içeren birçok kanser, şimdi bağışıklık hücrelerini bireylerden çıkararak, onları kanser hücrelerini hedefleyen bir gen ekleyerek ve onları tekrar vücuda koyarak tedavi edilir. Ancak bu tedavi herkes için geçerli değil, diyor Stadtmauer. Bazılarında, ilk başta çalışır, ancak daha sonra tekrarlar.

Tedavi için hedefleme genini eklemenin yanı sıra genleri silmek için de gen düzenlemenin kullanılması, bu yaklaşımı daha da tesirli hale getirecektir. Mesela, bağışıklık hücrelerinin diğer hücrelerin “bana zarar verme” demek için çevirebileceği PD-1 adlı bir güvenlik anahtarı vardır. Birçok kanser, bağışıklık saldırılarını önlemek için bundan yararlanır.

crispr-cas9-gene-editing-teknobuk
CRISPR gen düzenleme, bağışıklık hücrelerinin kanseri hedef almasında ve öldürmesinde kullanılabilir.

Nasıl Yapıldı

Bu denemede ekip, yüzeylerinde aynı proteine ​​sahip tümörleri olan üç kişiden bağışıklık hücrelerini çıkardı. Bağışıklık hücrelerinin bu proteini hedeflemesi için bir gen eklenirken virüs kullanıldı. Daha sonra PD-1 dahil üç gen, CRISPR kullanılarak silindi. Altı hafta sonra, hücreler en az 9 ay hayatta kaldıkları kişilere geri konuldu. İki büyük güvenlik sorunu vardı. İlk olarak, CRISPR hücreleri kanserli hale getirebilecek genomlarda istenmeyen değişikliklere neden olabilir. Üç genin silinmesi, genomdaki üç noktadan her birinin kesilmesi anlamına gelir ve yanlış uçlar birleştirilebilir. Bu bazı hücrelerde oldu ancak kanserli bir dönüş belirtisi yoktu. Diğer bir endişe ise gen düzenleme için kullanılan CRISPR proteininin kalıntı izlerinin, bakteriyel bir protein olduğu için bir bağışıklık reaksiyonunu tetikleyebileceğiydi. Neyse ki korktuğumuz başımıza gelmedi.

Pennsylvania Üniversitesi’nde Carl June “2016 gen düzenleme teknolojisini zaten eski olduğu için deneme şu an devam etmiyor. Özellikle, DNA’yı kesmeden genleri pasif hale getirmek için baz düzenlemesi adı verilen yeni bir CRISPR formu, kanser riskini daha da azaltmalı. Buna çok ilgi duyuyoruz.” diyor.

Stadtmauer’e göre bağışıklık hücrelerini daha etkili hale getirmek için düzenlemenin başka yolları da var. “İmkanlar, hayal gücümüze ve bilimsel odağımıza dayandığı için hudutsuzdur.” diyor. Bilhassa Stadtmauer, her çankaya escort hastanın kendi hücrelerini değiştirmek yerine herhangi bir hastaya verilebilecek “hazır” hücreler oluşturmak istiyor. Bu tedavileri hızlandıracak ve maliyetleri büyük ölçüde azaltacak.

Düzenlenmiş hücrelerin kanserli dönüşme veya sağlıklı hücrelere saldırmaya başlama riski, daha uzun süre hayatta kalmaları halinde daha yüksek olacağı belirtiliyor. Lakin, icabında onları öldürmek için belirli bir ilacın tetiklediği bir kendini yok etme mekanizması eklemek de mümkün.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir