Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs Salgının Yeni Merkez Üssünü Açıkladı!

Koronavirüs kısa zaman önce Çin’de ortaya çıktı ve kısa sürede bütün dünyaya yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü Brezilya ile birlikte Güney Amerika’nın koronavirüs salgınının yeni merkez üssü olduğunu açıkladı. DSÖ ayrıca yeni merkez Brezilya’nın, kıtada koronavirüsten “açıkça en çok etkilenen”ülke olduğunu belirtti. Koronavirüs salgınının bir önceki merkez üssü ise ABD’ydi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Mike Ryan yapmış olduğu açıklamada, Brezilya’nın koronavirüs salgın hastalığından dolayı en çok vakanın görüldüğü ülkelerin başında olduğunu belirti.

koronavirüs-brezilya

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir