TikTok, Oracle ve Walmart ile Anlaşma Yaptığını Duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok ve WeChat uygulamaları, App Store ve Google Play Store gibi uygulama mağazaları üzerinde yasaklanmıştı. Ancak TikTok’un şu anki geçici başkanı Vanessa Pappas, şirketin Oracle ve Walmart ile video paylaşım platformunu ABD’de canlı tutacak bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bloomberg, anlaşmanın ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylandığını bildirdi.

Anlaşma, Oracle ve Walmart’ın birlikte yüzde 20’ye varan hisseye sahip olabileceği TikTok Global adında yeni bir şirket kurmayı içeriyor. TikTok Global isimli şirketin merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nde olacak ve ülkeye 25.000 kişilik istihdam sağlayacak. Pappas, Oracle’ın kullanıcı verilerini depolamaktan sorumlu olacağını söyledi ve şirketin kullanıcılarının gizliliğini koruma taahhüdünü vurguladı.

TikTok Başkanı, Oracle ve Walmart Anlaşması Hakkında Şu Açıklamaları Yaptı:

“Bugün, İdare’nin güvenlik endişelerini çözen ve TikTok’un ABD’deki geleceği ile ilgili soruları çözen bir öneriyi onayladığımız için mutluyuz. Planımız kapsamlı ve güvenilirimiz olacak Oracle ile çalışmak da dahil olmak üzere önceki CFIUS kararlarıyla tutarlı. Kullanıcılarımızın verilerini tamamen güvence altına almaktan sorumlu bulut ve teknoloji sağlayıcısı. Kullanıcılarımızı küresel olarak korumaya ve en yüksek düzeyde güvenlik sağlamaya kararlıyız. Hem Oracle hem de Walmart’ın katılabilecekleri TikTok Global, halka arz öncesi finansman turunda yer alacak. Bu iki firma, şirkette %20’ye varan bir kümülatif hisseye sahip olacak. Ayrıca, ülke çapında 25.000 istihdam sağlarken, ABD’yi TikTok Global’in genel merkezi olarak koruyup genişleteceğiz.”

Walmart-TikTok-Oracle-2

Anlaşma, ABD Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’un yeni indirmelerini yasaklamasından birkaç saat önce duyuruldu ve Bloomberg; TikTok’taki yasağın, Trump’ın öneriye ilk onayını vermesinden bir hafta sonra ertelendiğini söyledi. İlk yasak hem TikTok hem de WeChat’i içerecek şekilde ayarlandı, ancak şu an için Çin’in Tencent Holdings’e ait olan ikinci uygulamanın Apple ve Google’ın ilgili ABD uygulama mağazalarında Pazar günü yasaklanıp yasaklanmayacağı henüz belli değil.

Başkan Trump Ağustos ayında, TikTok’un ana şirketi ByteDance’e, Çin merkezli şirketin olası ulusal güvenlik tehditlerinin kanıtları nedeniyle ABD’de TikTok operasyonlarını satması için 90 gün veren bir yönetici emri imzaladı. TikTok, ABD operasyonlarının elden çıkarılması yerine bir ortaklığı seçmiş olsa da, tüm kullanıcı verileri ABD merkezli Oracle tarafından saklanacak. Bununla beraber şirket, TikTok’un mevcut kaynak kodunu ve sonraki güncellemelerin kodunu inceleyebilecektir.

“TikTok, Oracle ve Walmart ile Anlaşma Yaptığını Duyurdu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir