11 Maddelik Sosyal Medya Teklifi Cumhurbaşkanına Sunuldu

11 maddelik sosyal medya teklifi bu hafta AKP tarafından Meclis’e sunulacak. Söz konusu bu düzenlemedeki modelin Almanya’dan örnek alındığı belirtiliyor. Bu düzenlemeyle birlikte Türkiye’den günlük bir milyondan fazla erişim alan yurt içi ve yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de bir temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Teklif kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının bant genişliği önce %50, daha sonrasında ise %95’e kadar daraltılacak. Böylece düzenlemeye uymayan sosyal medya platformlarına erişim yavaş bir şekilde gerçekleşmiş olacak. AKP grubunun hazırlamış olduğu teklif Cumhurbaşkanına da sunuldu.

Bu hafta Meclis’e sunulacak olan teklif ile sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini yine Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen platformlara erişim engelleme veya para cezası gibi yaptırımlar uygulanabilecek. Ayrıca bahsettiğimiz gibi bant genişliğinde daraltma uygulaması da bu yaptırımlar kapsamında yükümlülükleri yerine getirmeyen sağlayıcılara uygulanabilecek.

Türkiye-Sosyal-Medya-Rapor-1024x683

Yeni düzenleme ile birlikte kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması veya erişim engellenmesi başvurusu yapılabilecek. Ayrıca kişilerin yaptığı bu başvurular için sosyal ağ sağlayıcılarının belirlenen saat içerisinde olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermeleri zorunlu olacak. Kişilerin başvurularını yanıtsız bırakan platformlara para cezası yaptırımı uygulanabilecek.

Bir içerik hakkında hukuka aykırı olma kararı mahkeme tarafından verildiyse bu içerik sosyal ağ sağlayıcısına bildirilecek. Eğer bu bildirime rağmen belirli saatler içerisinde gereğini yerine getirmez ise sosyal ağ sağlayıcısı bu içerikten dolayı doğan zararların karşılanmasından da sorumlu tutulacak.

“11 Maddelik Sosyal Medya Teklifi Cumhurbaşkanına Sunuldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir