18.5 Milyar KM Uzaklıktaki Voyager 2 Hayata Döndürüldü

Yıldızlararası uzayda, Dünya’dan milyarlarca km uzakta, bir radyoizotop termoelektrik jeneratörü üzerinde çalışırken ve son kez kimsenin size somun anahtarı bıraktığından bu yana 43 yıl sonra ortaya çıktığınızda bolca yanlış gidebilir. Geçen hafta Voyager 2, kalibrasyon manevrasındaki açıklanamayan bir gecikmenin ardından, iki yüksek güçlü sistemin aynı anda yanmasına ve güç kaynağını geri çekmesine neden olduktan sonra kendini güvenli bir moda kapattı.

Neyin yanlış gittiğini anlamak ve bir sonraki adımın ne yapılacağına karar vermek zahmetli bir süreçti, çünkü Voyager’a ışık hızıyla gönderilen mesaj yaklaşık 17 saat sürüyor. Bu nedenle, bu olağanüstü uzay aracına herhangi bir komut verdiğinizde, istenen etkiye sahip olup olmadığını anlayamadan evvel yaklaşık 34 saat beklemeniz gerekir.

Şimdi NASA, Voyager 2’nin bilimsel araçlarını yeniden açtığını ve bilimsel veri toplamaya devam ettiğini açıkladı. Geminin geri kalanı hala inceleniyor ve ekip, her şeyin ne zaman tekrar açılabileceğini belirlemek için yavaşça teşhis yapıyor.

Bunlar, özellikle ikiz Voyager uzay aracının 1977’de Dünya’yı geri bıraktığı ve bugüne kadarki inanılmaz yolculuklarının ve güneş sisteminin dış alanlarından bize geri gönderdikleri gözlemlerin yapıldığı göz önüne alındığında, insanlığın en eski yıldızlararası makineleriyle çalışmanın kanunları. kişisel bilgisayar çağından önceki teknoloji kullanarak elde edilmiştir.

teknobuk-haber-sfiç-voyager2
Voyager 2

İleride Ne Olacak

Bu tarz uydular eninde sonunda daha fazla sorun çıkmaya başlayacaklar çünkü güç kaynakları, piyasaya sürüldüğü sırada sabit 470 watt güç sağlayabilen yoğun paketlenmiş radyoaktif plütonyum oksit küreleridir ve sorun da bunların bozulmasına dayanır. Bu rakam yakıt azaldıkça zaman içinde yavaş yavaş düşmekte; Voyager 2’nin 87,7 yıllık ömrünün yarısını bitirmesi demek şu anda senede yaklaşık 4 watt kaybetmesi demek.

2019’un ortalarına kadar, güç yaklaşık 280 watt’a düştü ve NASA, kozmik ışın alt sistemi cihazını optimum çalışma koşullarında tutmak için tasarlanmış yerleşik ısıtıcılardan birini kapatmaya karar verdi. Dikkat çekici bir şekilde, bu sistem şimdiye kadar test edildiğinden çok düşük sıcaklıklara düşmesine rağmen çalışmaya devam etti ve mevcut düşük güce rağmen, Voyager 2 hala herhangi birisinin hala iletişim halinde olmasını beklediğinden yıllar sonra beş cihazdan veriyi geri gönderebiliyor. Orijinal Voyager ekibi, bu makinede olağanüstü bir iş çıkardı ve bu güvenli mod gibi kötü durumdaki makineleri müthiş durumda tuttu.

Bir noktada, artık kendi yakıt hatlarını ısıtmak için yeterli güce sahip olmayacak ve antenini konuşmak veya dinlemek için Dünya’ya geri yönlendirme yeteneğini kaybedecek. Sonra, insanlığın yalnız bir emaresi olarak yıldızlararası uzayın genişliğine doğru yüzecek. Voyager 2, yüzümüzü kara çıkarmadın evlat.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir