Amazon’daki Yangın Havayı Zehirliyor: COVID-19 Vakaları Artacak

Çarşamba günü yayınlanan bir araştırmaya göre Amazon’daki aşırı yangınlar, dünyanın en büyük yağmur ormanının “havasını zehirliyor”. COVID-19 pandemisinin zaten çok etkilediği bir bölgede solunum acil durumlarında keskin bir artışa neden oluyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Brezilya Amazon Çevre Araştırma Enstitüsü (IPAM) ve Sağlık Politikası Çalışmaları Enstitüsü (IEPS) ile araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre geçen yıl Amazon’daki yangınlar halka ağır hasar verdi. Bölgede tahmini 2.195 kişinin dumanla kirlenmiş havayı solumaktan kaynaklanan solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye kaldırılmasına neden oldu.

Bunların 467 tanesi bebek idi.

Araştırmacılar, bu yıl şimdiye kadarki verilerin yine endişe verici seviyelerde olduğunu söylüyor. Yangın ve ormansızlaşma geçen yıla göre daha çok baş göstermekte. Bu yüzden sorunun 2020’de daha da kötü olabileceğini söylemekteler.

Yapılan açıklamada, “Kontrolsüz ormansızlaşmadan kaynaklanan yangınlar, milyonlarca insanın soluduğu havayı zehirliyor ve Brezilya’nın Amazon Ormanları’ndaki sağlığı etkiliyor” dediler.

teknobuk-amazon-yanginlari-havayi-zehirliyor-covid19-vakalari-artacak-sf-ici-1-1024x650

Yangınların Esas Sebebi ve COVID-19 İle Alakası Nedir?

Yangınların başlıca nedeni, çiftçilik ve çiftçilik için arazileri temizleyen ve ardından yasadışı olarak ağaçları yakan insanlardır.

Çalışma, 2019’da gözlenen artışın ne kadarının yangınlara atfedilebileceğini tahmin etmek için solunumla ilgili acil durumlar için hastaneye yatışlara ilişkin verilerin istatistiksel bir analizini kullandı.

Araştırmacılar, sorunun her sene olduğu gibi Amazon Ormanları’nı vuran yangın sezonuna artı olarak kontrolsüzlük ve koronavirüs salgınıyla beraber hastaneleri zorlamaktan öteye geçecek olması diyorlar.

Ekip ayrıca, hava kirliliğinin özellikle koronavirüse karşı savunmasız bir nüfus olan Amazon’daki yerli topluluklar üzerindeki etkisi konusunda uyardılar.

Bu, Brezilya’nın Sosyo-Çevre Enstitüsü (ISA) tarafından Salı günü yayınlanan ve yangın mevsiminde yerli halkın hastaneye kaldırılmalarında keskin bir artış tespit eden başka bir araştırmanın sonuçlarını sadece yinelemiş oldu.

“Amazon’daki Yangın Havayı Zehirliyor: COVID-19 Vakaları Artacak” haberi hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi aşağıya belirtebilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir