App Store, 2020’nin İlk Yarısında 22,2 Milyar Dolar Oyun Geliri Elde Etti

Apple, App Store üzerinde uygulamalardan ve oyunlardan oldukça yüksek miktarda gelir elde ediyor. Dünyanın en değerli teknoloji şirketi, kendi uygulama mağazasında ve cihazlarındaki uygulama ve oyunlar içerisindeki satın alma işlemlerinden %30 seviyesinde bir komisyon alıyor. App Store üzerinde milyonlarca uygulama ve oyun olduğunu düşünürsek buradan elde edilen gelir dudak uçuklatacak cinsten oluyor. Apple, yakın dönemde oldukça yüksek bir App Store oyun geliri elde etmiş durumda.

SensorTower ve Statista tarafından paylaşılan veriler ile birlikte Apple’ın oyunlar üzerinden elde ettiği gelir ortaya kondu. Bu verilere göre Apple, 2020 yılının ilk yarısında App Store’daki oyunlardan 22,2 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti. Apple, yalnızca Nisan-Haziran döneminde 11,6 milyar dolar kazanç elde ederken Google, aynı dönemde Play Sore üzerinden 7,7 milyar dolarlık bir gelir elde etmiş durumdadır.

2020 yılının ilk yarısında Google 14,6 milyar dolarlık bir kazanç sağladı. Apple, Google’ın bu kazancına kıyasla mobil oyunlardan yüzde 52 seviyesinde daha fazla gelir elde etmeyi başardı. Google, Apple’ı kazanç konusunda geçemiyor ancak konu mobil oyunların indirilme sayılarına gelince oldukça yüksek bir fark ile sollayıp geçiyor. Tabii ki bu durumda Android cihazları kullanan kişilerin daha fazla olması da önemli bir etken oluyor.

Mobil Oyun Geliri Tablosu:

Apple-App-Store-Mobil-Oyun-Gelirleri-Tablosu

Yine 2020’nin ilk yarısında, App Store’daki mobil oyun indirme sayısı toplamda 5,7 milyar iken Google’ın uygulama mağazası olan Play Store’daki mobil oyunların toplam indirme sayısı ise 22,8 milyar olarak öne çıkmaktadır. Google, bu konuda Apple’ı rahatlıkla geçiyor. Ancak belirttiğimiz gibi Android cihaz kullanan kişilerin daha fazla olması bu sayıların yüksek olmasında önemli bir etken olmaktadır.

Bu sayılar, koronavirüs salgını sırasında kullanıcıların ne derece arttığını ortaya koyuyor. SensorTower’ın verilerine göre PUBG Mobile ve Honor of Kings oyunları, 2020’nin ilk yarısında en çok hasılat yapan iki oyun oldu. Her iki oyun da dönem boyunca 1 milyar doların üzerinde gelir etmeyi başardı. Bununla birlikte Monster Strike ise tahmini 632 milyon dolarlık gelir ile podyumdaki yerini kaptı.

App Store, 2020’nin İlk Yarısında 22,2 Milyar Dolar Oyun Geliri Elde Etti” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir