Apple, 12 Ay İçinde 213 Milyon Adet iPhone Üretmeyi Planlıyor

Apple, cihazlar için ürün tedarik ettiği şirketlere 12 ay içinde %4 artışla yaklaşık olarak 213 milyon adet iPhone üretmeyi planladığını bildirdi. Apple’ın bu adımından önce bazı tedarikçiler şirketten gelen siparişlerin bu yıl önemli ölçüde azalabileceğine inanıyorlardı.

Dünya çapında neredeyse bütün şirketlerin etkilendiği gibi Apple’da koronavirüs salgınından nasibini aldı. Şirket, Mart ayının ortasından bu yana perakende satış mağazalarının birçoğunu kapattı. Analistler, küresel olarak iPhone taleplerinin düşmesine rağmen Apple’ın bileşen kıtlığı ile ilgili endişeler nedeniyle yeni 5G destekli iPhone’lar için parça envanterini arttıracağını düşünüyor.

Apple, geçtiğimiz hafta uygun fiyatı ve yeni nesil donanımıyla ikinci nesil iPhone SE modelini piyasaya sürdü. Bu yılın ilerleyen aylarında şirketin üç ya da dört adet yeni 5G destekli iPhone modeli piyasaya sürmesi bekleniyor. Bazı analistlere göre yeni iPhone SE ve yaklaşan 5G iPhone’lar şu anda üretimin %50’sini oluşturuyor.

iPhone-SE-2020-1024x683

Perakende mağazalarının kapalı olması Apple’ın ürünlere olan talebi değerlendirmesini zorlaştırıyor. Şu anda Apple’ın satışlarının çok büyük bir kısmı çevrimiçi mağazalar üzerinden gerçekleştiriliyor. Hal böyle olunca Apple, yeni modelleri için parça tedariğini arttırmak ve her ihtimale karşı önlemlerini almak istiyor.

iPhone’ların üretim kapasitesi değişecek mi?

Apple’ın bu yıl yaklaşık olarak 200 milyon adet iPhone üretmesi bekleniyor. Şu anda beklenilen üretim sayısı salgından önceki 220 milyona göre %10 oranında azalmış durumda. Geçmişteki örneklere bakarsak Apple, Mayıs ve Haziran aylarında tedarikçilerle resmi olarak sipariş anlaşması yapacak.

Analistler, koronavirüs salgını devam ederse şirketin gelecek planlarını değiştirebileceğini belirtiyor. Mart ayının istatistiklerinden bahsetmek gerekirse Çin’deki akıllı telefon sevkiyatları yıllık olarak %21.9 düşüş yaşadı ve 21.02 milyon adet satış gerçekleştirildi. iPhone satışları ise Şubat ayına göre Mart ayında %416 daha fazla satarak toplam 2.5 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi.

“Apple, 12 Ay İçinde 213 Milyon Adet iPhone Üretmeyi Planlıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir