Apple, Epic Games’in App Store Geliştirici Hesabını Komple Sildi

Apple, Epic Games ile uygulama içi satın alımlar konusunda ciddi bir sorun yaşıyor. Bu sorundan dolayı iki firma mahkemelik olmuştu. 28 Ağustos itibariyle Apple daha da ciddi bir adım attı. Teknoloji devi, Epic Games’in App Store geliştirici hesabını ve tüm girişleri mobil uygulama mağazası üzerinden komple kaldırdı. Söz konusu bu eylem, Apple’ın Fortnite oyununu App Store üzerinden kaldırmasından da bir adım ileri gidiyor.

Apple bu konuda bir açıklama da yaptı. Şirket, yaptığı açıklamada “App Store’daki Epic Games hesabını sonlandırmak zorunda kaldığımız için hayal kırıklığına uğradık.” dedi. Ayrıca sözlerine şu şekilde devam etti: “Epic Games’teki ekiple uzun yıllar lansmanları ve sürümleri üzerinde işbirliği içinde çalıştık. Mahkeme, Epic Games’in davası ilerledikçe App Store yönergelerine uymasını tavsiye etti. Bu yönergeler son yıllarda zaten oldukça açık.”

Epic Games, Apple’a yüzde 30 pay ödemek istemiyor!

Apple’ın bahsetmiş olduğu bu durum, Epic Games’in Fortnite oyununda bir uygulama içi satın alma sistemi başlatmasıdır. Apple cihazları üzerinde Apple’ın kendi ödeme sistemi dışında bir şekilde ödeme alamıyorsunuz. Ancak Epic Games, Apple’ın bu sistem üzerinden elde ettiği %30’luk payı Apple’a bırakmamak için kendi uygulama içi ödeme sistemini Fortnite’a entegre etti. Bu sistem, App Store kurallarına tamamen aykırı olduğu için Apple doğal olarak uygulamayı mağaza üzerinden yayından kaldırdı.

Apple-Fortnite-1024x576

Apple’ın belirttiğine göre Epic Games bu sistemi kaldırmayı reddetti. Epic Games, bunun yerine App Store yönergelerini ihlal ederek geliştirdiği uygulama içi ödeme sistemine sahip Fornite güncellemelerini tekrar tekrar gönderdi. Ancak Apple, bu durumun diğer geliştiriciler için adil olmadığını belirterek bunu kabul etmiyor. Epic Games, bu haftanın başlarında Fortnite’ın yeni sezonunu kullanıma sundu ancak iPhone, iPad ve MacOS kullanıcıları bu sezonu ne yazık ki oynayamayacaklar.

Epic Games, bu yazıyı yazdığımız an itibariyle henüz Apple’ın bu kararına yanıt vermedi. Ancak bu gelişmeye kısa sürede cevap verecektir diye düşünüyoruz. Apple’ın açıklamasından gelecekte Epic Games ile yeniden birlikte çalışmayı umduklarını anlıyoruz. Ancak bu durum şu anda ne yazık ki mümkün görünmüyor çünkü Epic Games haksız gözüküyor olsa bile oldukça inatçı davranmaya devam ediyor.

“Apple, Epic Games’in App Store Geliştirici Hesabını Komple Sildi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir