Apple, Intel Hücresel Modem Bölümünü 1 Milyar Dolara Satın Alabilir

Geçtiğimiz yıldan bu yana Intel’in modem bölümünü satın almak isteyen Apple’ın 1 milyar dolarlık bir anlaşma yapmak için “ileri aşamada” olduğu bildiriliyor. The Wall Street Journal’a göre, anlaşmaya önümüzdeki hafta ulaşılabilir. Bu anlaşma Intel patentlerini ve bir milyar dolar değerindeki personeli kapsayacak. Ancak, raporda belirtilen adsız kaynaklara göre, şirketlerin imza atmalarını engelleyen birçok engel var.

Apple, birkaç yıl boyunca kendi modem yongaları üzerinde çalışıyordu. Geçen Nisan ayında şirket, şirket içi 5G modemler üzerinde çalışmayı bırakmayı planladığını ve bunun yerine şirketin diğer şirketlerin modem işini satın alabileceği yönündeki spekülasyonları artırmayı planladığını söyledi. Intel’e gelince, Qualcomm ve Apple arasındaki “sürpriz” anlaşmasının, bir zamanlar patent ihlali konusunda birbirlerine karşı çıktıklarını, mobil 5G yarışından çıkmaya zorladığını doğruladı.

Intel son birkaç yıldır Apple için bir 5G modem üzerinde çalışıyordu ve çipin 2020 yılına kadar iPhone’ların bir parçası olması bekleniyordu. Ancak, Apple-Qualcomm yerleşiminin ardından bu yılın başlarında Intel modem işinden çıkmaya karar verdi. Intel CEO’su Bob Swan “Apple ve Qualcomm’un duyurusunun ışığında, bu teknolojiyi akıllı telefonlar için sunarken para kazanma ihtimalimizi değerlendirdik ve henüz bir yol görmediğimizde karar kıldık.” dedi.

Karar, Qualcomm ve Apple’ın bu yılın başlarında baltalarını gömmeye karar vermelerinin ardından geldi. iPhone üreticisi, San Diego merkezli şirkete Apple’ın sözleşmeli üreticilerinin de dahil olduğu tüm devam eden davaları reddetmek için 5-6 milyar dolar arasında bir ödeme yaptığını bildirdi.

Kaynak: 
https://beebom.com/apple-intel-cellular-modem-business-1-billion-usd/

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir