Apple Üst Segment Akıllı Telefon Pazarının Lideri Oldu

Bir pazar araştırma ajansından alınan son rapora göre bu yılın üçüncü çeyreğinde, Apple‘ın %52 pazar payıyla küresel üst segment akıllı telefon pazarına hâkim olduğunu görüyoruz. Apple’ın ardından Samsung ve Huawei geliyor. Raporda, Apple’ın üst seviye cep telefonu pazarındaki pazar payının, bu yılın üçüncü çeyreğinde %48’den %52’ye yükseldiği belirtildi. Samsung ve Huawei yakından takip ettiler, ancak pazar payları sırasıyla sadece %25 ve %12’de kaldı.

Apple’ın üst segment pazarında rakibi yok

iPhone XR, esasen nispeten makul fiyat-performans oranı nedeniyle, dünyanın en çok satan üst düzey modeli haline gelirken; Huawei’nin Mate 30 ve P30 serisi Çin pazarında iyi satışlar yaptı. Bu iki yeni model, üst seviye akıllı telefonlardaki paylarını doğrudan artırdı.

apple-üstsegment1

One Plus’ın da listedeki ilk beş arasında yer almasından bahsetmekte fayda var. Sonuçlar hızla artmış ve pazar payı %2’ye ulaşmış, çünkü One Plus modelleri Hindistan pazarında oldukça popüler.

Tüketicilerin yüksek kalite akıllı telefon alma gücü

Genel olarak baktığımızda, küresel tüketicinin üst seviye modellerini kabulü giderek artmaktadır. iPhone XR, 600-799 dolar fiyat aralığı ile hala en üst seviye akıllı telefon pazarının zirvesinde bulunuyor. 800-999 dolar fiyat segmentindeki modeller de, bir önceki yıla göre %145’lik bir oranla, Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 serisi sayesinde, artmaya başladı.

apple-üstsegment2

Rapor ayrıca; bu yılın üçüncü çeyreğinde, üst seviye akıllı telefonların piyasa fiyatlarının artmaya devam ettiğini ve 5G cep telefonlarının bu fiyat artışında belirli bir rol oynadığını gösteriyor. Üçüncü çeyrekte satış fiyatı %5 arttı. 5G cep telefonlarının mevcut pazar payıyla ilgili olarak; Samsung %74 ile ilk sırada, LG ve Vivo sırasıyla %11 ve %5’e sahip. Güney Kore, dünyanın ilk ticari 5G şebekesine sahip, bu nedenle Samsung ve LG’nin benzersiz avantajları var.

Kaynak: 
https://www.gizchina.com/2019/12/08/apple-still-holds-first-place-in-global-high-end-smartphones/

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir