Apple Watch Yakında Kandaki Oksijen Seviyesini Tespit Edebilir

Apple Watch markalı akıllı saatler yakında kandaki oksijen seviyesini tespit edebilir. Bu bilgi 9to5Mac tarafından paylaşıldı ve iOS 14 kod parçacıklarına göre elde edildi.

1. nesil ve daha yeni Apple Watch’lar, atriyal fibrilasyon (AFib) riski altında olabileceğini düşündüğü düzensiz kalp ritmine sahip olan kişileri tespit ettiğinde kullanıcıyı uyarır. Ayrıca, bir kullanıcının kalp atış hızı belirlenen dakika başı atım sayısı aralığından farklı ise yine kullanıcıyı bilgilendirir. Kan oksijen seviyesini takip etme kapasitesiyle, yeni nesil Apple Watch’lar solunum ve kalp durması riski olan kullanıcıları uyarabilir düzeye gelebilecek.

Kandaki oksijen seviyesinin takip edilmesi sporcular için de yararlı olabilir çünkü vücutlarının değişen aktivite şartlarına ne kadar iyi uyum gösterdiğini görebilirler.

applewatch

Bu özelliğin, yaklaşan 6. nesil Apple Watch akıllı saatlerde mi yoksa watchOS 7’nin bir parçası mı olacağı henüz belli değil. Eğer bir yazılım güncellemesi ile gelirse eski nesil Apple Watch kullanıcıları da bu özelliği kullanabilecek. Bu sonbaharda her iki yeni sürümü de görmeyi bekliyoruz. iFixit tarafından gerçekleştirilen bir söküm işlemi, orijinal Apple Watch’un donanımının şu anda bu özelliği sunmasa da kan oksijen seviyelerini izleyebileceğini ortaya koydu.

Hatayı düzeltmek için çalışıyorlar!

Kandaki oksijeni izleme, Apple’ın akıllı saatlerinin sağlık özelliklerini genişletmek için üzerinden çalıştığı bir dizi işlevden biridir. Söylentilere göre, şirket aynı zamanda elektrokardiyogram (EKG) özelliğindeki 4. ve 5. nesil Apple Watch serisinin 100 ve 120 BPM arasındaki kalp hızlarında yanıt vermemesine neden olan bir hatayı düzeltmek için çalışıyor. Geçen sonbaharda bir App Store listesi, Apple Watch’a uyku takibi özelliğini getirecek yayınlanmamış bir Uyku uygulamasını gözler önüne serdi.

Apple, giyilebilir ürünler için bu özelliği uygulayan ilk şirket olamayacak. Fitbit, bu yılın başlarında tanıttığı Charge 3 ve Ionic Fitness takip cihazları ile kandaki oksijen seviyesini ölçtü ve takibini gerçekleştirdi. Ancak veri kısmında Fitbit’in uygulaması detaylı bir istatistik yerine genel grafikler sunuyor. Yani saat başı verileri göremiyorsunuz. Apple, muhtemelen bu özelliğin daha gelişmiş bir sürümünü kullanıcılara sunacaktır. Fitbit, verilerin tıbbi teşhisler için kullanılmasına karşı çıkarken, Apple son Apple Watch’ları ile doktorlara veri sağlayabilecek bir cihaz olarak sundu.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir