Apple, Yapay Zeka Girişimi Voysis’i Siri’yi Geliştirmek İçin Satın Aldı

Bloomberg tarafından elde edilen bilgiye göre Apple, insanların Siri ile kurdukları iletişimin performansını arttırmak için yapay zeka girişimi olan Voysis’i satın aldı.

Voysis platformu, dijital ses yardımcıları ve asistanlarının doğal dili daha iyi şekilde anlamaları için olanak tanıyor. Şirket, özellikle çevrimiçi alışveriş uygulamalarında sesli asistanı geliştirmek üzerine çalışmış durumda. Şu anda bu yazılım, kullanıcı isteklerini çok daha iyi şekilde yorumlayabiliyor ve ona göre daha iyi öneriler sunabiliyor.

voysis-ai

Yazılımın web sitesi bu teknolojinin ürün, hizmet ve kelime bilgisinin derinlemesine anlamak için müşteri veritabanlarını ve çeşitli AI araçlarını kullandığını belirtiyor. Bu sayede kullanıcı deneyimi konusunda “daha kolay, daha hızlı ve daha sezgisel” hizmet verebilecekler.

Voysis platformu, müşterilerin “yeni bir televizyona ihtiyacım var” veya “yalnızca 4K olanları göster” gibi basit ifadelerle arama isteklerini geliştirmelerini sağlıyor. Çeşitli çevrimiçi alışveriş uygulamaları ile müşteriler, aradıklarını bulmak için sesli asistanı kullanabilirler. Normal aramalar ile bulunan ürüne göre bu yöntem sayesinde ortalama 3 kata daha hızlı şekilde istediklere ürüne ulaşabiliyorlar.

Yapay Zeka Girişimi Voysis’in Avantajları

Voysis, ilk olarak 2016 yılında Google DeepMind tarafından geliştirilen daha fazla insan benzeri sesli konuşma oluşturmaya yardımcı olan AI tabanlı bir yöntem olan Wavents’i kullanıyor. Voysis’in kurucu ortağı Peter Cahill, sistemin kullandığı bellek miktarını 25MB seviyelerine çekeceklerini belirtti. Bu miktar yaklaşık olarak dört Apple Music şarkısı ile aynı depolama alanı kaplıyor. Bu sayede internet bağlantısı olmadan da akıllı telefonlarda yazılımın çalışmadı çok daha kolay hale getirilmiş oluyor.

Apple, satın aldığı Voysis ile birlite Siri’nin doğal dili anlama yeteneğini geliştirebilir. Ayrıca Siri hizmetinin uygulamalardaki çalışma şeklini geliştirmek için Voysis platformunu geliştiricilere de sağlayabilir.

Apple, bu satın alma işlemini yaptığı bir açıklama ile doğruladı. Şirket zaman zaman küçük teknoloji şirketlerini satın alarak bünyesine dahil ediyor. Geçtiğimiz beş yıl içinde Apple; Xnor.ai, Turi, VocalQ, Perceptio, Emotient gibi çeşitli yapay zeka girişimlerini bünyesine kattı. Bu şirketlerin çoğunu Siri ve diğer AI tabanlı ürünlerini geliştirmek amacıyla satın almış durumda.

“Apple, Yapay Zeka Girişimi Voysis’i Siri’yi Geliştirmek İçin Satın Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir