Araştırmacılar, Pervasızca Çoğalan Plastik Atıklarla Mücadele Ediyor

SARS-CoV-2 küresel viral salgınına rağmen, insanlık şu anda birçok ciddi sorunla karşı karşıya. Küresel ısınma ve iklim değişikliği hala bizimle, su ve gıda güvenliği milyonlarca insan için giderek daha sorunlu hale geliyor ve ürettiğimiz plastik atık miktarı basitçe artıyor ve daha çok artıyor.

Accra’daki Gana Yönetim ve Kamu Yönetimi Enstitüsü İktisat Bölümü’nden Kwami Adanu, International Journal of Green Economics’te yazan bu ikinci sorunu ele alıyor. Politika yapıcıların ve diğerlerinin çevre ekonomisi açısından öğrenebilecekleri derslere bakıyor.

Araştırma, bu sorunu tersine çevirmek için bir çevresel çözüm karar verme ağacının plastik atık pazarı ile birlikte nasıl kullanılabileceğini inceliyor. Politika yapıcılar için geri dönüştürülemeyen plastik poşetlerin yasaklanması, bu “pazarda” hem üretici hem de tüketici tarafından yönetilen merkezleri istihdam etmek daha başarılı olacaktır, fiziksel sorunu mali olarak kontrol etmek için vergilendirmenin getirilmesi gibi yaklaşımlardan bazı bariz tavsiyeler ortaya çıkmaktadır. ayrıca önerdi. Çalışmadan elde edilen tartışmalı bir bulgu, bu atıkları yakmanın biriken atıkları bertaraf etmenin tek yolu olabileceğidir. Bu tür bir yanma kirlilik oluştursa da, bir dereceye kadar bunu düzeltmenin yolları vardır ve üretilen ısı, tesisin enerjisini sağlamak veya soğuk bölgelerdeki yerel evleri ısıtmak için iyi bir şekilde kullanılabilir.

Araştırma, ortak ekonomi politikası araçlarının plastik atıkları azaltmada şimdiye kadar bizi başarısızlığa uğrattığını düşünürsek , radikal yeni fikirlerin vaktinin geldiğini gösteriyor.

teknobuk-plastik-atik-sf-ici-1

Plastik Atıklar Neden Zararlıdır?

Hemen her yerde yaygın olarak kullanılan plastikler, petrol bazlı polietilen maddesinden üretilir. Bir doğa katliamına sebep olan polietilen, insanlar, bitkiler ve hayvanlar için oldukça zehirlidir. Her yıl 4-5 trilyon plastik poşet üretilir ve her yıl bir milyar kuş ve memeli hayvan bu atıkları sindirdiğinden ölüyor.

Masum gibi görünen plastikler, yalnız doğa ve denizlere değil canlı yaşam için oldukça büyük bir tehdit. Plastikten olumsuz etkilenen içerisinde insanlarında yer aldığı canlı türü sayısı 400 olduğu düşünülüyor.

Plastik poşetlerin çevreye zararları olduğu kadar insan vücuduna da birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Yapılan araştırmalar plastiklerde bulunan Bisfenol A BPA adlı maddenin kalp hastalıklarını arttırdığı ortaya çıktı. Plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre sıcak sıvı içenlerde kanser sıklığının artabileceği de bilinen gerçekler arasında. Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler, çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan hayatına etkisi burada da kendini gösteriyor. 1 cam şişeyi tekrar tekrar kullanmanız, yılda 240’dan fazla plastik şişenin satın alınmasını ve tüketilmesini önler.(Via)

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir