Avustralya’da Koronavirüs Aşısı İnsanların Üzerinde Denenmeye Başladı

Avustralya’da koronavirüse karşı geliştirilmiş olan bir aşı insanların üzerinde denenmeye başladı. Biyoteknoloji şirketi Novavax’ın Araştırma Müdürü Dr. Gregory Glenn, video konferans ile düzenlemiş olduğu toplantıda, aşı deneme sürecinin ilk aşamasının Avustralya’da birkaç tane gönüllüyle başlandığını belirtti.

İlk olarak ‘NVX-CoV2373’ adındaki aşının 131 gönüllüye yapılacağını belirten Glenn, bu seviyede, bulunan bu aşının güvenliğinin test edilebileceğini ve bu aşının etkilerinin gözlemlenebileceğinin altını çizdi.

Glan yapmış olduğu açıklamada, Novavax’ın bu sene içerisinde en az 100 milyon, 2021’de ise 1.5 milyar doz üretilebileceğini açıkladı.

Novavax tarafından yapılmış olan bir açıklamada Avustralya’nın Melbourne ve Brisbane kentlerinde yapılmış olan aşı denemelerinden temmuz ayında sonuç alınmasının beklentiler arasında olduğunu belirtti.

İkinci aşamanın ise çeşitli ülkelerde katılım sağlayacak binleri aşan insanların üzerinde temmuz ayından sonra yapılması bekleniyor.

koronavirüs-aşı-2-1

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

1 Response

  1. Mert Dağlar dedi ki:

    mükemmel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir