Bilim İnsanları Açıkladı: Hangi Kan Grubu Koronavirüse Karşı Daha Hassas?

Kısa sürede bütün dünyada etkisini gösteren koronavirüsü, günlük yaşantıya çok büyük bir etki yaptı. Dünyada bir çok ülkede sokaklar, caddeler, yollar ve belli merkezler bomboş kaldı. Peki dünyayı etkisi altına alan bu koronavirüsünden kimler daha çok etkileniyor? Çinli bilim insanlarının makalelerinin yayınlandığı Medrxiv sitesinde hangi kan grubu koronavirüsü daha kolay kapabilir bunun tespitinin yapıldığı bir makale yayınlandı.

koronavirüs-kan

Çinli bilim insanları tarafından yapılan sağlık çalışmalarının yayının yapıldığı Medrxiv sitesinde çıkan makalede, ‘A Rh’ grubuna sahip insanların yeni tip koronavirüs salgın hastalığına yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirtildi.

Çinli bilim insanları, hastaların kan grubu ile koronavirüse yatkınlıkları arasında bir bağ olup olmadığını anlayabilmek için bir çalışma yürüttüler.

Vuhan ve Şenzen’de bulunan 3 hastaneden koronavirüs ile enfekte olmuş 2 bin 173 hasta ile koronavirüs salgın hastalığı sebebinden dolayı hayatını kaybeden 206 kişinin örnekleri teker teker incelendi.

Çinli bilim insanları ilk başta Vuhan sakinlerinden olan 3 bin 694 sağlıklı insandan oluşan kontrol grubunu incelemeye aldı. Bu insanların yüzde 33.84 0 Rh, yüzde 32.16 A Rh , yüzde 24.90 B Rh ve yüzde 9.10’unun AB Rh kan grubuna ait olduğunun tespiti yapıldı.

Jinintan Hastanesi’nde bulunan bin 775  hastanın (206 ölü dahil) testlerinden çıkan sonuçlara göre, yüzde 25.80’inin kan grubunun 0 Rh, yüzde 37.75’inin A Rh, yüzde 26.42’sinin B Rh, yüzde 10.03’ünün AB Rh olduğu anlaşıldı.

Vuhan ve Şenzen’de bulunan başka hastanelerde yapılan incelemeler sonucunda yine benzer sonuçlar çıktığı belirlendi.

Yapılan bu araştırmalar sonucunda, koronavirüse karşı duyarlılığın bir dereceye kadar kan gruplarına bağlı olduğu belirlendi ve A Rh kan grubuna sahip insanların koronavirüse yakalanma riskinin daha fazla olduğu ortaya koyulmuş oldu.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Bu haber hakkında olan düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir