Bilim İnsanları Açıkladı: Koronavirüs, Deniz ve Havuz Yoluyla Bulaşır Mı?

Yaz mevsimi yaklaştı ve doğal olarak birçok insan koronavirüs, deniz veya havuz il bulaşır mı diye merak etmeye başladı. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, koronavirüsün deniz ve havuz suyu yoluyla bulaşma olasılığının oldukça düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

Yapılan araştırmalar, deniz suyunda bulunan tuzun ve suyun yoğunluğunun virüsün yaşaması için elverişli bir ortam olmadığını belirtiyor. Aynı zamanda havuzlarda kullanılan klor başta olmak üzere birçok kimyasal madde, dezenfektan özelliğine sahip olduğundan dolayı virüsü etkisiz hale getirdiği bilim insanlarınca belirtiliyor.

Ancak tüm bunlara rağmen dikkatli olmakta fayda var. Bilim insanları ve çeşitli kamu sağlığı uzmanları, plaj ve havuz kenarı gibi ortak alanlarda dikkatli davranılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu ortak alanlarda sosyal mesafenin korunması gerektiği konusunda ise uyarılarda bulunuyorlar.

Koronavirüs su yoluyla bulaşır mı?

Daha önceden yapılan araştırmalar, koronavirüsün su içindeki yaşama süreci konusunda bazı ayrıntılar sunuyor. Araştırma, koronavirüs ailesindeki bütün virüslerin oda sıcaklığında olan bir suyun içinde 12 saate kadar yaşayabildiğini ortaya koymaktadır.

deniz-sahil-insanlar-1

Koronavirüsün kanalizasyon yoluyla deniz, nehir ve göllere taşınabileceği konusuna dikkat çeken bilim insanları, bu konuda yetkilileri uyarıyor. Ayrıca virüsün sudan bulaşma ihtimalinin çok düşük seviyelerde olduğunu da belirmektedirler.

Deniz ve havuza girerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bilim insanlarının söylemleri ve araştırmalar dahilinde koronavirüsün sudan bulaşma ihtimalinin düşük olduğu konusunda hemfikir olunmuş durumda. Ancak virüsün sudan bulaşma ihtimali düşük olsa da ortak kullanım alanlarında tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Yapılan açıklamalar, virüsün bulaşma riskinin havuzdan değil de ortak alanlarda daha yüksek olacağını belirtiyor. Havuz ve deniz kenarındaki ortak alanlarda herhangi bir enfekte kişinin öksürmesi veya hapşırması ile etrafta yayılan parçacıklar başka kişilerin de enfekte olmasına sebep olabilir.

PWTAG, kişisel hijyen önlemlerinin elden bırakılmaması gerektiğini açıkladı ve şu sözleri söyledi: “Havuzlara girmeden önce ve girdikten sonra duş alınması unutulmamalı ve aynı zamanda enfeksiyon riskini azaltmak için diğer başka kamusal alanlarda alınan hijyenik önlemler plaj ve havuz başı gibi ortamlarda da uygulanmalı.”

“Bilim İnsanları Açıkladı: Koronavirüs, Deniz ve Havuz Yoluyla Bulaşır Mı?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir