Bilim İnsanları Covid-19 İçin İğnesiz Aşı Keşfindeler

Araştırma, COVID-19 virüsü için etkili bir aşı tanımlamak için devam ediyor. Aşı bir kez keşfedildiği zaman, bir sonraki zorluk onu dünya çapında üretip dağıtmak olacaktır. Araştırma grubu, hızla çözülebilen ve soğutma gerektirmeyen ve ağızdan verilebilen bir filmde canlı virüsleri ve diğer biyolojik ilaçları stabilize etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Şeker gibi iğnesiz Aşı.

Filmi yapmak için malzemeler ucuz ve süreç nispeten basit olduğundan, aşı kampanyalarını çok daha uygun hale getirilebilir. Düz tasarruf sağlayan şekli göz önüne alındığında büyük miktarlar kolayca gönderilebilir ve dağıtılabilir.

Küresel olarak, aşılama oranları son on yılda iyileşti fakat hala çok düşük. 13.5 milyon çocuk 2018’de aşılanmamıştır. Science Advances dergisinde son zamanlarda yayınlanan bu yeni teknoloji, aşılara ve diğerlerine küresel erişimi önemli ölçüde geliştirme potansiyeline sahiptir.

Araştırma ekibi, 2007 yılında Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden aşı için iğnesiz, rafa dayanıklı bir dağıtım yöntemi geliştirmemizi istediğinde bu teknolojiyi geliştirmeye başladı. Bir film geliştirme fikri, böceklerin ve diğer canlıların DNA’sının milyonlarca yıl amber içinde nasıl korunabileceğine dair bir belgeselden ilham aldı. Bu, bir çeşit şekere benziyordu. Basit bir fikirdi, ama hiç kimse denememişti. Bu yüzden, şekerler ve tuzlar gibi doğal bileşenleri içeren çeşitli formülasyonları karıştırmaya ve katı kehribar benzeri bir şeker oluşturma yetenekleri için test edildi.

Başlangıçta, test edilen birçok preparat, depolama sırasında oluşan ya da kristalize olan film olarak organizmayı öldürdü, korumaya çalışılan virüsü veya bakterileri parçaladı. Ancak son olarak, bir yıl boyunca yaklaşık 450 denemeden sonra, soyulabilir bir filmde virüsleri ve bakterileri askıya alabilecek bir formülasyon bulundu.

Araştırma ekibi, üretim süreciyle ilgili daha fazla deneyim kazandıkça basitleştirmek için çalıştı. Bu yüzden kapsamlı teknik eğitime gerek kalmadı. Ayrıca, malzemelerin daha hızlı kurumasını sağladık, böylece sabahları bir parti aşı yapıp öğle yemeğinden sonra gönderildi.

Ekipten Maria Coyle, önümüzdeki iki yıl içinde bu teknolojiyi pazara sunmayı amaçlayan bir girişimde bulunduğunu ifade etti.

teknobuk-haber-asi-sf-ici
Aşının kullanımı.

Aşının Yeni Tür İğnesiz Aşının Diğer Faydaları

Depolanan tüm aşılar zamanla güçlerini kaybederler. Bunu yapma oranları çoğunlukla tutuldukları sıcaklığa bağlıdır. Aşıları sürekli buzdolabında tutmak zor ve pahalıdır. Ayrıca dünyanın bazı bölgelerinde neredeyse imkansızdır. Bu nedenle oda sıcaklığında saklanabilen ve taşınabilen bir aşı oluşturmak büyük bir avantajdır.

Bu proje için en büyük atılım, Ebola aşı projesi bitirildiğinde ve üç yıl önce laboratuar tezgahında kapalı bir kapta saklanan virüs içeren filmler bulunduğunda gelmiş. Ardından, rehidre edilmişler ve aşının hala bir bağışıklık tepkisine neden olup olmadığını belirlemek için teste tâbi tutmuşlar. Şaşırtıcı şekilde, filmdeki virüslerin yüzde 95’inden fazlası hala aktif bir haldeymiş. Soğutulmamış bir aşı için bu tür bir raf ömrüne ulaşmak şaşırtıcıdır.

Küresel aşılama kampanyalarının bıraktığı ekolojik ayak izi genellikle dikkate alınmaz. Bir ayda 18 milyon çocuğu aşılayan 2004 Filipin Kızamık Eliminasyon Kampanyası, 19.5 milyon şırınga veya 143 ton keskinlikte atık ve yaklaşık 80 ton tehlikeli olmayan atık – boş şişeler, şırınga ambalajları, kapaklar, pamuklu çubuklar ve ambalajlar üretti. Fakat daha büyük bir kampanyanın müzahrefâtı önemlidir.

Araştırma ekibinin projesi ise, sadece aşı içeren bir zarfla donatılmış sağlık çalışanları tarafından dağıtılabilir. Bir kez alındığında, sağlıklı bir küresel nüfus dışında hiçbir iz bırakmayacaktır.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir