Bilim İnsanları Mutasyon Geçiren Koronavirüs Hakkında Uyarılar Yaptı!

Bilim insanlarından mutasyon geçiren koronavirüs hakkında önemli uyarılar…

Uluslararası bilim adamlarında oluşan bir ekip, (Covid-19) D614G adındaki mutasyon ile alakalı uyarılar yaptı. Bu mutasyon çeşidinin şuanda dünyada en çok hastalığa sebep olan varyasyon olduğu belirtildi.

Kısa süre içerisinde dünya çapında etkisini gösteren koronavirüs salgın hastalığından dolayı enfekte olanların sayısı 11 milyonu aştı. ABD’li ve İngiliz bilim insanları şuan virüsün asıl yayılmasına, orjinalinden farklı olan bir varyasyonun yol açtığını açıkladı.

Bilim insanları yaptıkları açıklamalarda bu koronavirüs mutasyonunun yapısında yer alan peplomer (virüsün üzerinde yer alan ve konakçı hücreye tutunmasını sağlayan protein yapı)  sayısını yükselttiğini ve bu sebepten dolayı koronavirüs daha bulaşıcı hale geldiğini belirtti.

koronavirüs-bulaşma-2

Sheffield Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Thushan de Silva yaptığı açıklamada, “Corona virüsü şehrimize girdiğimizden beri analiz ediyoruz. Bugün hakemli dergide yayımlanan araştırmamız D614G adlı genetik mutasyonun en sık görülen corona virüs türü olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, yapıla laboratuvar deneylerinde virüsün orjinalinden çok daha bulaşıcı olduğu görüldü” şeklinde konuştu.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan Doktor Bette Korber ise “Şu anda  SARS-CoV-2’nin (Covid-19) küresel evrimini izlemek çok kolay, çünkü dünya genelindeki pek çok araştırmacı karşılaştığı vakalardan alınan örnekleri GISAID’a yükleyerek diğer bilim insanlarının görüşüne açıyor. Projede on binlerce vaka bulnuyor. Bu şekilde D614G’nin dünyadaki hakim mutasyon olduğunu keşfettik” ifadelerini kullandı.

Mutasyon Geçiren Koronavirüs Tehlikeli mi?

Araştırmacılar daha hızlı yayılan bu mutasyonun hastalığın şiddetini yükseltmediğine inandıklarını açıkladı. Dr De Silva, “Şanslıyız ki, D614G şu aşamada daha ciddi bir Covid-19 hastalığına sebep olmuyor. Virüs daha bulaşıcı hale gelmesine rağmen, daha fazla ölümcül değil” diye konuştu.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir