Bilim İnsanları Uyardı! Koronavirüs Şizofreniye Neden Olabiliyor

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi uzmanları, koronavirüs şizofreniye ve çok ağır zihinsel sorunlara neden olup geri dönüşsüz etkiler yapabilir dedi.

Kaliforniya Üniversitesi‘nde çalışan bilim insanları, koronavirüs geçiren annelerin doğan bebekleri bu risk gurubuna dahil ve onlarda da koronavirüs şizofreniye neden olabilir dedi.

ABD’li uzmanlar detaylı bir analiz için anne rahmindeyken koronavirüs geçiren bebeklerin müşahede altına alınması gerektiğini belirtti. Bu kontrollerle birlikte koronavirüsün insan davranışı ve beyni üstündeki uzun vadeli olan zararlarını durdurabileceğini açıkladı.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’den Stanislav Otstavnoy, yaptığı konuşmada, “Bazen ağır ve uzun süreli enfeksiyonlarda halüsinasyon, illüzyon, sayıklama ve diğer bozukluklar gibi akut ve geçici psikotik belirtiler görülebilir. Hastanın durumu iyileşince bu bozuklukların geçtiğinin altını çiziyorum” açıklamasını yaptı ve ekledi:

“Tabii enfeksiyon, merkezî sinir sistemine organik zarar vermediyse…”

koronavirüs-şizofreni

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir