Bill Gates 5 Yıl Önce Koronavirüs Salgını Hakkında Bizi Uyardı!

Koronavirüs salgını her geçen gün daha fazla insana bulaşmaya ve daha fazla insanı öldürmeye devam ediyor. Durum böyle olunca Bill Gates tarafından yıllar önce yapılan bir TED konuşması ortaya çıktı. Bu konuşmada Microsoft kurucusu Gates’in “bir sonraki salgın” ile alakalı sözleri ve “bir sonraki salgın için hazır olmadığımız” konusu geçiyor.

Yazı içine eklediğimiz YouTube videosunu izledikten sonra Bill Gates’in bugünleri önceden tahmin ettiği düşüneceksiniz. YouTube videosu 5 yıl önce yani 2015 yılında yayınlandı. Bu videoda Microsoft kurucu ortağı Bill Gates’in yakın gelecekte dünyayı ele geçirebilecek bir pandemi hakkında konuşması nedeniyle şimdilerde video paylaşılmaya başlandı. Gates’in bahsettiği konu hakkındaki haklılığını ise şu anda görmekteyiz.

Eski Microsoft CEO’su konuşmasına çocukluğunda nükleer savaştan korktuğundan bahsederek başladı. Konuşmasının devamında ise, “Önümüzdeki birkaç on yıl içinde bir şey 10 milyondan fazla insanı öldürecek olursa, bu bir savaş değil çok bulaşıcı bir virüs olacaktır. Füzeler değil, mikroplar!” dedi.

Enfeksiyonel bir hastalığın potansiyel bir salgına dönüşmesinin nedeni, uygun bir pandemi kontrol sisteminin olmamasıdır. Bill Gates’e göre ülkeler Nükleer konuda oldukça fazla yatırım yaptılar ancak sağlık sektörlerine bu kadar para harcamadılar. 2014 yılında Afrika ülkelerinde patlak veren Ebola salgınını ele aldı ve salgını kontrol edebilecek bir sistemin ortada olmadığı için hastalığın geniş çapta yayıldığını söyledi. Ebola yayılmaya başladığı zaman personel eksikliği vardı ve hazır bir epidemiyolog ekip ortada yoktu.

Bill Gates, konuşmasında ülkelerin ortaya çıkan bir salgını önlemek için atması gereken adımlar ve önlemlerden de bahsetmiş. Ayrıca 33 milyondan fazla insanın öldüğü 1918 İspanyol Gribi’ni de analiz ediyor. Gates, böyle bir salgının meydana gelmesi durumunda çok sayıda nüfusun ortadan kalkacağından da bahsediyor. Dünya çapında salgına dönüşen bir durum olduğu zaman bunun 3 trilyon dolara yakın bir maliyet doğuracağından da bu konuşma içerisinde bahsediyor.

Keşke Bill Gates Tarafından Yapılan Önerileri Dinleseydik!

Ülkeler ellerinde bulunan teknolojik olanakları böyle bir durum için geliştirmiş olsalardı belki de bu salgın bu kadar etkili olmayacaktı. Ülkeler durumun farkına maalesef geç vardılar ve gerekli önlemleri zamanından sonra aldıkları için birçok ülkenin durumu ortada. Keşke bütün ülkeler Bill Gates’in bu sözlerine kulak verseydi ve şu anda evlerimizde mahsur kalmasaydık ve binlerce insan ölmek zorunda kalmasaydı.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir