Bir Asteroid Dünya’nın Yanından Geçerken Şok Edici Bir Şekilde Yaklaştı

Dünya’ya yaklaşacak bir asteroid tipik olarak gezegenimize en yakın yaklaşımlarından çok önce tespit edilir. Bunun nedeni, dünyanın dört bir yanındaki uzay ajanslarının ve bilim adamlarının, gelecekte bizim için bir sorun oluşturabilecek potansiyel olarak tehlikeli uzay kayalarını düzenli olarak aramasıdır.

teknobuk-asteroid-dunyaya-cok-fazla-yaklasti-sf-ici-1
Fotoğraf temsilîdir. Kaynak:Hubble

Ne yazık ki, kimse şu anda 2020 QG olarak bilinen uzay kayasının geldiğini görmedi. Ve bilim adamları, gezegenimizin önünden geçtikten saatler sonra uçtuğunu fark etti. Kaya, yaklaşık 1.830 millik inanılmaz derecede yakın bir mesafede sıkıştırıldı, bu da onu, bize çarpmadan bir asteroid tarafından Dünya’nın en yakın geçişi için bir rekor kırıyor.

Yaklaşık 18 fit (5,4864 metre) genişliğinde olduğu tahmin edilen asteroid, kulağa oldukça küçük geliyor ama yine de potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırılacak kadar büyük. Keşfi ilk olarak, uzay kayalarının gezegenimizdeki geçişini gösteren kısa bir simülasyon içeren astronom Tony Dunn tarafından tweetlendi.

Asteroid 2020 QG’yi Küçük ve Uzakta Görmeyin

Sayıyı 1.830 mil (2.945,09952 kilometre) görmek ve Dünya’dan son derece uzak olduğunu düşünmek kolaydır. Ancak Ay’ın herhangi bir anda Dünya‘dan ortalama olarak yaklaşık 239.000 (384.633,216 kilometre) mil uzakta olduğunu düşünün. Bunu akılda tutarak, bilim insanlarının neden 2020 QG’nin ortaya çıkmasına şaşırdıklarını anlayabilirsiniz.

Asteroid, boyut tahminlerinin daha yüksek ucunda olsa bile, gerçek bir “şehir katili” uzay kayası olarak kabul edilmeyeceğini belirtmek gerekir. Büyük olasılıkla, asteroit Dünya atmosferini etkilediğinde büyük ölçüde parçalanacaktı ve eğer herhangi biri hayatta kalsaydı malzemesinin sadece çok azı yüzeye çıkacaktı.

As Business Insider raporları, Dünya’ya Yakın Nesne Çalışmaları NASA’nın Merkezi’nin Paul Chodas grubu “Geldiğini görmedim.” Belirtti Ek olarak Chodas, olayın kesinlikle bir rekor kırdığını söyledi, en azından NASA söz konusu olduğunda. Chodas, “Gezegenimizi gerçekten etkilemiş olan birkaç bilinen asteroidi dikkate almazsanız, dünün yakın yaklaşımı kayıtlara en yakın olanıdır” dedi.

Öyleyse, iyi haber şu ki, asteroid gezegenimize çarpmadı ve vursa bile, muhtemelen pek bir şey yapmazdı. Elbette kötü haber, dünyamızın çoktan geçene kadar tamamen fark edilmeden gitmesidir. Bu harika bir haber değil, ama aynı zamanda tamamen beklenmedik de değil. Uzay kayaları – özellikle spektrumun küçük ucundakiler – tespit sistemlerimizdeki çatlaklardan düzenli olarak kayabilir ve geçecektir. En önemli şey, daha büyük, gerçekten tehlikeli olanların çok önceden tespit edilmiş olmasıdır.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir