Bu Ay Türkiye’den 40 Ülkeye Uçuşlar Başlıyor

1 Haziran tarihi itibariyle Türkiye’de iç hat uçuşları başladı. Dış hat yolcu uçuşları ise 10 Haziran tarihi ile başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu ay itibariyle 40 ülkeye karşılıklı olarak uçuşların başlatılmasının planlandığını açıkladı. Uçuşlar başlıyor.

Yasaklar Kalkıyor Uçuşlar Başlıyor

Bakan Karaismailoğlu, dış hat uçuşlarının başlatılabilmesi için 92 ülke ile görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “Dış hat uçuşlar için 92 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz. Halihazırda dış hat uçuşların karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık.”

thy-2

Yurt dışı uçak seferleri ilk olarak KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan’a başlatılacak. Anlaşma sağlanan ülkeler ve planlanan uçuş takvimi şu şekilde:

  • 10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan,
  • 15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan,
  • 20 Haziran tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan,
  • 22 Haziran tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya ve
  • 25 Haziran tarihi itibariyle; Belçika.

Diğer ülkeler için ise görüşmelere devam ediliyor. Bakan Karaismailoğlu, karşılıklı uçuşlar için anlaşma sağlandıkça duyuruların yapılacağını belirtti.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir