Çin, Mars Yüzeyine Araç Göndereceği Göreve Temmuz’da Başlayacak

Çin, uzun zaman önce uzay konusunda pek hevesli davranmıyordu ancak ABD ve Rusya’nın bu alanda yıllardır araştırma yaptığını ve bu alana hakim olduğunu gören ülke yetkilileri uzay konusunda da araştırmalara başladı. Çin, şu anda Mars yüzeyine göndereceği araç görevine hazırlanıyor. Bu göreve Temmuz ayında başlanacak ve uzay mekiği yola çıkacak.

NASA’nın Mars görevlerine benzer olarak, Çin de Mars’ta yaşamın olup olmadığı konusunda araştırmalar yapacak. Gezegenin uzun zamandır ortaya çıkmayan sırlarını ortaya çıkarmaya çalışacak ve bu gaye ile bu yolculuğu gerçekleştirecek. Bunun için ise Mars yüzeyine bir gezici araç indirecek.

Temmuz ayında yolculuk başlayacak ancak “Tianwen” isimli uzay aracı aylarca uzayda seyahat edecek. Bu süreçte ise Çinli bilim insanları oturup bu yolculuk sürecinin tamamlanmasını bekleyecekler.

in-Mars-Görevi

Mars’a ulaşıldığı zaman ise uzay aracı gezegenin yörüngesine girecek, ardından gezici aracını yüzeye yerleştirecek. Bu konu ise Çin uzay grubu olan China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) için önemli bir dönüm noktası olacak.

Uzay aracı yaklaşık olarak bir Dünya yılı kadar dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak eğer daha dayanıklı olursa daha uzun süre de kullanılabilir. Bunun yanında yüzeye inecek gezgin aracın dayanıklılığı ise 90 Mars günü olarak belirlenmiş. Daha uzun kullanım ihtimali yine bu araç için de bulunuyor.

Mars Aracı Güneş Enerjisi İle Çalışacak

NASA’nın gönderdiği araçlardan farklı olarak Çin’in ilk Mars gezgini aracı güneş enerjisinden güç alacak. NASA’nın Opportunity isimli Mars gezgini de güneş enerjisinden güç alıyordu ve yıllarca çalışmaya devam etti. Ancak sonrasında bir Mars toz fırtınasına yenik düştü.

Mars gezgin aracı projesi, Çin’in daha önce Ay’ın karanlık tarafına yaptığı rover inişinden sonra önemli bir başarı olacak. Bu başarı sadece Çin için değil bütün insanlık için de bir ilkti ve önemli bir başarıydı.

Mars görevinin yanı sıra Çin’in önümüzdeki birkaç yıl için başka planları da var. Ülke, yörüngede dolaşan bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor. Aynı zamanda Ay’a insanlı görevler için planlar yapmaya devam ediyor.

“Çin, Mars Yüzeyine Araç Göndereceği Göreve Temmuz’da Başlayacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir