Çin’de Geliştirilen İlaç İle Aşıya Olan İhtiyaç Ortadan Kalkabilir!

Çinli bilim insanları önemli bir ilaç üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalarda, geliştirdikleri ilacın koronavirüs salgınını durdurabilecek düzeyde başarılı olduğunu açıkladılar. Bilim insanları, geliştirdikleri bu ilaç ile birlikte koronavirüs aşısının bulunmasına gerek kalmadan salgının önüne geçebileceğini ve aşıya olan ihtiyaç durumunun ortadan kalkabileceğini iddia ediyorlar.

Yeni koronavirüs salgını Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı ve zamanla tüm dünyaya yayıldı. Şu anda birçok ülke bu konuda mücadele etmektedir. Aynı zamanda bazı ülkeler salgını durdurmak için aşı ve ilaç gibi çalışmalar da yürütmektedir. Bu tür çalışmalardan birini de Çin yürütüyor ve söylenene göre salgın ile mücadele konusunda önemli bir gelişme yaşandı.

Bir haber sitesinde üzerinde yer alan bilgiye göre, Pekin Üniversite’nde yapılan çalışma ile birlikte geliştirilen bir ilaç, Covid-19 hastalığına yakalanan kişilerin iyileşme sürelerini kısalttı. Bu söz konusu ilacı Covid-19 hastalığına karşı kullanılan diğer ilaçlardan ayıran şey ise ilacın koronavirüse karşı kısa vadeli bir bağışıklık kazandırmasıdır.

korona-virüs-ilaç

Araştırmayla ilgili olarak uluslararası haber ajansı AFP’ye konuştular. Araştırmayı yapan ekip adına konuşan Sunney Xie, geliştirilen bu ilacın hayvanlar üzerinde denendiğini ve yapılan testlerden geçer not aldığını açıkladı. Henüz insan üzerinde test edilecek deney aşamasına gelmediği belirtilen ilacın 2020 yılının sonlarına doğru kullanıma hazır olacağı belirtilmektedir.

Çin, yapılan araştırmalar sorunu başarılı olan 5 farklı koronavirüs aşı projesini şu anda insanlı deneylere başlatmış durumdadır. Ancak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda koronavirüs için geliştirilen aşının hazır olması için 12 ila 18 ay arası bir süreye ihtiyaç duyulabileceği söyleniyor.

“Çin’de Geliştirilen İlaç İle Aşıya Olan İhtiyaç Ortadan Ortadan Kalkabilir!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir