COVID-19 Salgını Müddetince İhtiyarlarımızı Korumak ve Gözetmek

Yaşlılar, COVID-19 komplikasyonları açısından yüksek risk altındadır ve genç hastalardan daha yüksek oranda ölmektedir. Bu endişeler ışığında, Regenstrief Enstitüsü ve Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamı Kathleen Unroe, M.D., MHA ve meslektaşları, koronavirüs salgını sırasında yaşlılara bakım sağlayan sağlık hizmeti sağlayıcıları ve aile bakıcıları için kurallar ve en iyi uygulamalar ortaya koymaktadır. Önerileri Geriatrik Acil Tıp Dergisi’nde yayınlanmaktadır.

Kağıttaki yazarlardan biri olan Dr. Unroe, “Üst düzey hastalarımızın ek bakım ve koruma önlemlerine ihtiyacı var ve COVID-19 sadece bu ihtiyaçları daha da artırıyor.” Dedi. “Aile bakım sağlayıcıları COVID-19’un sevdiklerine sunduğu tehlikelerin farkında olmalı ve onları nasıl hafifleteceklerini anlamalıdır. Umarım bu bilgiler yaşlı krizleri korumak için yaşlı yetişkinleri korumak için yardımcı rehberlik sağlayacaktır.”

Makalede, Dr. Unroe ve meslektaşları, yeni koronavirüsün yaşlı yetişkinlerin bakımını nasıl etkilediğine dair çeşitli bakış açıları hakkında bilgi veriyor.

COVID-19 Teşhisi İçin Yaşlıları Test Etmek

Unroe ve meslektaşları, artan tarama kapasitesi mevcut olduktan sonra bile hastalıktan kaynaklanan komplikasyon riskinin artması nedeniyle yaşlı yetişkinler için testlere öncelik verilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sağlık sistemlerine mümkün olduğunca acil servis dışındaki ortamlarda test yapılmasını ve tarama sürecinde telebakım gibi seçenekleri kullanmasını tavsiye ederler.

Yaşlılara Nasıl Davranılmalı

Yaşlı yetişkinler zaten önemli bir tecrit yaşıyor olabilirler ve sosyal mesafe Dr. Unroe ve ekibinin gazetedeki notundan kaynaklanan komplikasyonları kötüleştirebilir. Bakım verenlerle azaltılmış zaman, bilişsel veya genel sağlık düşüşünü ve tanınmayan düşüşleri yakalamak için kaçırılan fırsatlar nedeniyle yaşlı yetişkinleri de riske atabilir.

Bakıcıların bilişsel gerilemesi olan hastaların etrafında giymeleri için koruyucu ekipman gerekliyse, görünüşteki bu değişiklik hastalar için çok yön değiştirici olabilir ve koruyucu ekipman giymesi gereken demans hastaları neden bunu yaptığını anlamayabilir. Dr. Unroe ve ekibi, klinisyenlerin bakıcılara ek kaynaklar sağlamasını ve onları destek topluluklarına yönlendirmelerini önermektedir.

teknobuk-hasta-yaslı-covid-19-sf-ici-1024x683

Salgın Belirtileri

Ateş ve solunum semptomları COVID-19 ile ilişkili anahtar semptomlar olarak geniş çapta tanınmasına rağmen, bu semptomlar yaşlı erişkinlerde sıklıkla farklı görülür. Örneğin ateş, yaşlı yetişkinler için enfeksiyon sırasında tamamen künt olabilir veya olmayabilir. Solunum semptomları, sonuçları daha da kötüleştirebilen KOAH gibi birlikte ortaya çıkan hastalıklar tarafından maskelenebilir veya şiddetlenebilir. Unroe ve ekibi Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin yaşlı yetişkinler için değiştirilmiş ateş tanımına yardımcı bir alternatif olarak dikkat çekiyor:

  • 37°C’un üzerinde tek bir oral sıcaklık veya
  • 36°C üzerinde 2 oral tekrarlanan sıcaklık

Makalede ayrıca huzurevleri ve hastaneler gibi bakım merkezlerinde geçişler, triyaj kılavuzu ve yatılı bakım sistemleri değişiklikleri önerileri de dahil olmak üzere yaşlı bakımı ile ilgili diğer konuları çevreleyen önemli noktalar, kanıtlar ve vaka çalışmaları yer almaktadır.

Dr.Unroe diyor ki”Bu virüse ilişkin anlayışımız gelişmeye devam ettikçe, en savunmasız popülasyonlarımızın korunduğundan emin olmak için bakım uygulamalarımızı hem klinik hem de konutta gözden geçirmeliyiz.”

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir