Danimarka İki Adet Dev “Rüzgar Enerjisi Adası” İnşa Edecek

Danimarka, Baltık ve Kuzey denizlerindeki yeni rüzgar çiftlikleri ile bağlantılı iki “enerji adası” inşa ederek kıyıdaki rüzgar enerjisi üretimini üçe katlamanın iddialı planını açıkladı.

Projenin 100 milyar Kron’a (99.317.268.860 Türk Lirası -sayıyı okuyamayabilirsiniz direkt 99 milyar ₺-) mal olduğu söyleniyor ve Danimarka’nın iklim bakanı Dan Jorgensen’e göre “tarihin en büyük tek altyapı yatırımı” olacak.

Jorgensen, ada projesinin kamu-özel sektör ortaklıkları aracılığıyla finanse edileceğini ve fonun büyük kısmının özel yatırımcılardan geldiğini doğrulamaya da devam etti.

İki enerji adasından biri Danimarka Baltık Bornholm adasında yer alacak ve dünyanın rüzgar enerjisi üretmeye adanmış ilk adasını temsil edecek. İki adanın ikincisi Kuzey Denizi’nde yapay bir ada olacak.

Danimarka hükümeti, 2030 yılına kadar her ada etrafında en az 2GW yeni açık deniz rüzgar enerjisi inşa etmeyi planlıyor. Her şey planlanırsa, Kuzey Denizi Adası’nın 10GW’a genişletilmesi potansiyeli var.

Danimarka, bu ülkelerin bu enerji adalarından elde edilen enerjinin bir kısmını kullanabileceği düşüncesiyle Polonya, İsveç, Hollanda ve Almanya gibi diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

Wind Europe lobi grubunun başkanı Giles Dickson, “Bu tamamen yeni kıyıdan uzak rüzgar çiftlikleri inşa ettiğimizde, üretebilecekleri elektriğin mümkün olduğu kadar çok ülkenin faydalanabileceğinden emin olmakla ilgilidir” dedi.

teknobuk-iki-dev-rüzgar-çiftliği-Danimarka-sf-ici-1-1024x683
Temsilîdir.

Rüzgar Enerjisi Hakkında

Güneş ışınları, yeryüzüne farklı sıcaklık, basınç ve nem oluşmasına neden olur. Bunlar da yeryüzünün eşit olmayan ısınmasına ve soğumasına sebep olur. Yeryüzünün farklı şekilde ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler ise hava hareketlerini meydana getirmektedir.

Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve bu hava kütlesinin yükselmesiyle boşalan yere, aynı hacimdeki soğuk hava kütlesi yerleşir. Bu hava kütlelerinin yer değiştirmesine rüzgar adı verilmektedir. Rüzgâr enerjisi ise rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket enerjisidir. Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneş enerjisinin %1-2’lik kısmı rüzgar enerjisine dönüşür.

Enerji üretimi bakımından, Kutuplar ile Ekvator arasında ve dinamik yüksek basınç kuşaklarından, dinamik alçak basınç kuşaklarına doğru gerçekleşen hava akımları (sürekli rüzgarlar) önemli rol oynuyorsa da karalarla denizler ve dağlarla vadiler arasındaki (devirli ve yerel rüzgarlar) hava akımlarına dayalı rüzgarlar da rüzgar enerjisi bakımından önemlidir.(Via)

Rüzgar Enerjisi İlk Nerede Kullanılmıştır ?

Rüzgâr enerjisi kullanımı, M.Ö. 2800’lü yıllarda Orta Doğu’da başlamıştır. M.Ö. 17. yüzyılda Babil Kralı Hammurabi döneminde Mezopotamya’da sulama amacıyla kullanılan rüzgâr enerjisinin, aynı dönemde Çin’de de kullanıldığı belirtilmektedir. Yel değirmenleri ilk olarak İskenderiye yakınlarında kurulmuştur. (Via)

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir