Danimarka, Kuzey Denizi’nde Bir Enerji Merkezi İnşa Edecek

Danimarka, Kuzey Denizi’nde bir enerji merkezinin inşası için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Enerji merkezini Jutland yarımadası kıyısından 80 kilometre uzakta yapay bir ada üzerine inşa edecek. Bununla birlikte yapay ada, Avrupa’nın elektrik şebekelerinin entegrasyonunu güçlendirecek. Avrupa iklim nötrlüğüne ulaştıkça yenilenebilir enerji üretimini artırmak için bir kamu-özel ortaklığına sahip olacak.

Danimarka, Kuzey Denizi’ndeki gaz çıkarımı için 2050 sonlandırma tarihi belirledi. Bununla birlikte sondaj için gelecekteki tüm ruhsat alanlarını iptal etti. Ayrıca Danimarka, Kuzey Denizi’ndeki dünyanın ilk enerji merkezinin inşası ve mülkiyeti için yapılan yeni anlaşmayla, yeşil hedeflerine doğru büyük bir adım atıyor.

Projedeki yetkililer, projenin daha önce görülmemiş miktarda yeşil elektrik üreteceğini söylüyor. Ayrıca hükümetin amiral gemisi projelerinden biri olarak görülüyor. Proje tam olarak uygulandığında, 10 milyon Avrupalı ​​hanenin tüketimini karşılamaya yetecek kadar elektrik üretecek. Buna ek olarak enerji merkezi, adayı çevreleyen yüzlerce rüzgar türbininden şebeke elektriğini toplamak ve Kuzey Denizi’ni çevreleyen ülkelerdeki tüketicilere doğrudan dağıtmak için bir açık deniz enerji santrali olarak hizmet verecek.

Enerji-Merkezi-1024x576

Adanın toplam alanı en az 120.000 metrekare olacak. Bu doğrultuda ilk aşamasında 3 milyon Avrupalı ​​haneye yeşil enerji sağlayacak. Proje, Danimarka devleti ve özel şirketler arasındaki bir ortaklıktır. Bununla birlikte, özel şirketler inovasyon, esneklik, maliyet etkinliği ve iş potansiyelleri konusunda önemli rolleri yerine getirerek adanın çoğuna sahip olacak.

Danimarka bunu enerji için yeni bir çağın doğuşu olarak tanımlıyor. Ayrıca temiz enerji geleceği için belirleyici bir adım olarak görüyor. Yapay ada, denizdeki yakındaki rüzgar türbinlerinden yeşil elektrik depolamak için bir liman ve tesisler inşa ederek projeyi genişletme fırsatları sunuyor. Uzun vadeli hedef, adada yeşil elektriği depolamaktır. Ayrıca onu sıvı yeşil yakıta dönüştürmektir. Buna ek olarak Danimarka ve komşu ülkelerde deniz altı kablolarıyla göndermektir.

“Danimarka, Kuzey Denizi’nde Bir Enerji Merkezi İnşa Edecek” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir