Dev Firmadan Önemli Açıklamalar! Aşı Geliyor mu?

Dev firmadan önemli bir açıklama geldi, Aşı geliyor mu? ABD’li ilaç firması Pfizer, üzerinde sıkı bir şekilde çalıştıkları koronavirüs aşısının etkili olup olmadığının ekim ayının sonuna kadar belli olabileceğini açıkladı. Peki aşı geliyor mu? Aşı 2020 yılının sonuna kadar piyasaya sürülecek mi?

Pfizer CEO’su Albert Bourla, medyaya yaptığı açıklamada, son aşamasına gelinmiş olan koronavirüs aşısının “güvenli ve etkili” olması halinde 2020 yılının sonuna gelmeden piyasaya sürülebileceğini açıkladı.

Bourla, yaptığı açıklamada şirketin, üstünde çalışılan aşının ekim ayının sonuna kadar etkili olup olmadığını tespit etme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğunu belirtti.

Bourla, üçüncü yani son aşamasına gelinen aşının 18 ile 85 yaş grupları arasındaki 30 bin gönüllü kişi üzerinde denenmeye başlandığını ve aşının uygulandığı deneklerin sayısını 44 bine çıkartmayı düşündüklerini belirtti. Bourla ayrıca bu aşıyı 16 yaş grubu ile kronik hastalığı bulunan kişiler üzerinde de deneyeceklerini açıkladı.

Bourla, son olarak aşının üretimine başladıklarını belirterek, aşının başarılı bir sonuç getirmesi halinde yüz binlerce doz aşının dağıtıma hazır olacağını açıkladı.

koronavirus-asi-2-1024x738

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

“Dev Firmadan Önemli Açıklamalar! Aşı Geliyor mu?” haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta yer alan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir