Dizüstü Bilgisayar Satışları 2020 Yılının Son Çeyreğinde Arttı

Dizüstü bilgisayar satışları, 2020 yılının dördüncü çeyreği sırasında yüzde 10’un üzerinde artış gösterdi. Bu artışla birlikte 60 milyon adetlik rekor bir sevkiyat gerçekleştirilmiş oldu. Ancak bu satış sayılarına “ikisi bir arada” olarak isimlendirilen modellerin dahil olmadığını belirtelim. DigiTime, ilgili satış sayıları konusunda bir rapor paylaştı. Bu raporda tüm detayları açıkladı.

Raporda dizüstü bilgisayar sevkiyatlarındaki artışa neden olan birincil neden, uzaktan çalışma için artan dizüstü bilgisayar talebidir. Aynı zamanda COVID-19 salgını nedeniyle okullarda uzaktan eğitime geçiş yapıldı. Bu durum da ailelerin çocukları için yeni bilgisayarlar almasına sebebiyet verdi. Tüm bu nedenler birleştiğinde ise satışlarda artış yaşandı ve aynı zamanda rekor kırılmış oldu.

Özellikle, tüm yıl için dizüstü bilgisayar sevkiyatları da yıllık yüzde 25’in üzerine çıktı. Ayrıca rapora göre 9 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Şu anda dizüstü bilgisayar üreticileri, stoklarını artırmaya çalışıyor. Buna ek olarak, küresel dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının düşeceğini tahmin ediyorlar. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 10’dan daha az düşmesi bekleniyor. Bu da aynı çeyrekte sırasıyla yüzde 15 ila 25’lik bir gelişmedir.

dizustu-bilgisayar-1024x531

Şu anda, pazardaki büyük markaların bu çeyrekte sadece hafif bir düşüş göreceğini düşünüyoruz. Bu da bileşen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte HP gibi bazı üreticiler Chromebook üretmeye devam edecek. Bu da, bu süre zarfında Chromebook üreticilerinin sevkiyatlarını arttırmaya katkı sağlayacak.

Bununla birlikte Lenovo, 2021’in ilk çeyreğinde benzer bir sevkiyat ivmesi göremeyecek. Bu durum, tüm dizüstü bilgisayar üreticileri için geçerli olmayacaktır. Pandeminin belirli bölgelerde yeniden patlak vermesi nedeniyle pazardaki performans değişecek. Bununla birlikte ilerleyen süreçte durumun nasıl gelişeceğini hep birlikte göreceğiz.

“Dizüstü Bilgisayar Satışları 2020 Yılının Son Çeyreğinde Arttı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir