Doktorlar Tarafından Yeni Bir Koronavirüs Belirtisi Tespit Edildi!

İspanyol ve İtalyan doktorlar büyük bir ihtimalle koronavirüsün yeni bir belirtisinin tespit edildiğini söyledi. Bu yeni koronavirüs belirtisi ciltte problemler ortaya çıkartıyor.

Koronavirüs yüzünden hastaneye yatmış olan beş İtalyan hastadan birinde cilt problemi yaşanıyor. Bu problem genel olarak en fazla çocuk ve ergenlerde meydana gelmekte. Genel olarak ayak parmaklarında meydana gelen bu cilt kızarıklığının sonrasında iz bırakmadan iyileştiği belirlendi.

Doktorlar ise insanların bu tür cilt problemlerini ciddiye almaları gerektiğini açıkladı ve böyle bir durumda kendilerini hızlı bir şekilde izole etmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca doktorlar, bu koronavirüs belirtisi gözlendiği zaman sağlık kuruluşlarına gidilmemesi gerektiğini söyledi ve durumun dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

koronavirüs-yeni-belirtisi-2

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir