DSÖ İddiaları Yanıtladı! Koronavirüs Laboratuvar Çıkışlı mı?

Yeni tip koronavirüs bilindiği üzere Çin’in Vuhan kentinden çıktı. Bu durum da Amerika Birleşik Devletleri medyasında tartışma konusu oldu. Bu virüsün bazıları tarafından bir laboratuvar üretimi olduğu düşünülmekte. Peki bu iddialar doğru olabilir mi?

DSÖ İddiaları Yanıtladı

Yeni tip koronavirüsün laboratuvar üretimi bir virüs olduğuna dair ortaya atılan iddialara karşılık DSÖ iddiaları yanıtladı, DSÖ Sözcüsü Fadela Chaib bu duruma bir açıklık getirdi. Fadela Chaib şu açıklamalarda bulundu: “Eldeki bütün kanıtlar, virüsün hayvan kaynaklı olduğunu, laboratuvar ya da başka bir yerde manipüle edilmediği ya da oluşturulmadığını gösteriyor. Virüsün hayvan kaynaklı olması ihtimali akla yatkın.” 

p4-laboratuvarı-2

Bu virüsü tür bariyerinden geçip insanlara nasıl bulaştığının net bir açıklamasının olmadığını belirten DSÖ sözcüsü açıklamalarına, “Büyük ihtimalle ekolojik haznesi yarasalar, ama yarasalardan insanlara nasıl geçtiğinin hala araştırılıp bulunması lazım” diye devam etti. Chaib koronavirüsün güvenlik eksikliği yüzünden laboratuvardan çıkmış olabileceği kanısı hakkında görüşe ise bir açıklamada bulanmadı.

Bundan önce suçlamaların hedefi olmuş olan Vuhan Enstitüsü’nün Başkan Yuan Zhiming, bu suçlamaları P4 laboratuvarlarında en sıkı güvenlik kontrol rejiminin uygulandığını söyleyerek yalanlamıştı.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir