DSÖ, Koronavirüs Aşısı ve İlacı Hakkında Açıklamalar Yaptı

DSÖ, koronavirüs aşısı ve ilacı hakkında yaptığı açıklamada, bilim insanlarının koronavirüs aşısı ve ilacı için “son hızda” çalıştıklarını açıkladı.

Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre Kentinde bulunan DSÖ merkezinde, video konfreans yolu ile bir basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısına, Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado Quesada ve Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da katıldı ve DSÖ ile başlatmış oldukları inisiyatif hakkında bilgiler verdi.

Quesada, koronavirüsün dünyanın her yanında insanlara aynı şekilde saldırdığını açıkladı.

Kosta Rika Devlet Başkanı, plana göre, koronavirüs ile mücadele için geliştirilecek bütün aşı ve ilaçlara bütün dünyanın ortak bir erişim sağlayacağı bir havuzun oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

Şili Devlet Başkanı Pinera ise yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının gelişme sürecinde olan ülkeler için orantısı bir güç olabileceğinin altını çizdi.

DSÖ-başkanı

Ghebreyesus, ülkeleri ve şirketleri, 18 Mayıs tarihinde Cenevre’de başlayacak olan 73. Dünya Sağlık Asamblesi’nde bu öneriyi destekleme çağrısı yaptı.

Ghebreyesus,”Bilim insanları Kovid-19 aşısı ve ilaçları için son hızda çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, bunun yanında, en kısa zaman içerisinde “güvenli, etkili ve uygun fiyatlı” tedavi yöntemlerinin sağlanması için hükümetler ve özel sektörlerin aralarında bir dayanışma sağlanmasının gerekliliğine dikkati çekti.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir