DSÖ’ye Uluslararası Soruşturma Başlıyor

Koronavirüs süreci boyunca olan tutumu sebebiyle DSÖ’ye uluslararası soruşturma açıldı.

Kısa süre içerisinde tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs yüzünden 320 binden fazla insan maalesef hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), koronavirüs salgını sürecindeki tutumu nedeni ile uluslararası bağımsız bir soruşturmaya tabi tutuldu.

Çin tarafından yapılan baskılara boyun eğdiği iddia edilen DSÖ hakkında uluslararası bir soruşturma yürütülmesine karar verildi.

DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi‘nin 73. toplantısı için video konferans ile toplanan 194 üye ülkeden 100’ü, örgütün koronavirüs salgın yönetimi konusunda denetlenmesi için sunulan önergeyi onayladı. Avrupa Birliği tarafından desteklenen bu önerge, DSÖ hakkında ‘tarafsız, bağımlı ve kapsamlı’ bir soruşturmanın yürütülmesini öngördü. Soruşturmanın ise en kısa zamanda başlayacağı bildirildi.

dsö-2

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir