Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs Aşısı İçin Testlerin Başladığını Açıkladı

Dünyanın her yanında araştırmacılar Kornavirüs durdurabilmek için gecelerini gündüzlerine katıyorlar ve bu salgını durdurabilecek aşıyı bulmaya çalışıyorlar. Koronavirüs aşısı geliştirmek virüsün daha fazla yayılmaması için büyük önem taşıyor. Son olarak koronavirüs aşılarının test edilmeye başlandığı açıklaması Dünya Sağlık Örgütü Başkanı tarafından yapıldı.

Koronavirüs salgını maalesef hızla yayılmaya devam ediyor ve dünyaya büyük bir sıkıntı olmaya başlıyor. Dünya çapında çoğu fabrika üretime ara verdi, pek çok insan zorunlu izine çıktı, binlerce kişi bu salgın yüzünden hayatını kaybetti.

Hızla yayılan bu virüsü önlemek amaçlı gece gündüz çalışmalar devam ediyor. Öbür taraftan araştırmacılar bu salgının daha bulaşmadığı insanları korumak için yeni çözümler geliştirmeye çalışıyor. Bu çalışmalarda yaşanacak en önemli gelişme ise tabii kide bu salgına bir aşı bulmak.

Koronavirüs Aşısı İçin Çalışmalar Hızlı Bir Şekilde Başlatıldı

Koronavirüs aşısı hakkında açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüsün engellenmesi yönünde aşı çalışmalarının başlatıldığını açıkladı.

koronavirüs-aşısı-2

Basın toplantısını İsviçre’nin Cenevre kentinde yapan DSÖ başkanı, hayal edilemeyecek düzeyde bir başarıya imza attıklarını ve virüsün genetik dizisi çıkarıldıktan sadece 2 ay sora COVID-19 aşılarının testlerinin başlatıldığını açıkladı.

Ghebreyesus, “Aşının ilk testleri, virüsün genetik dizisi çıkarıldıktan sadece 60 gün sonra aşının ilk testlerine başlandı. Bu hayal edilemeyecek bir başarı. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara, deneysel ilaçları sistematik olarak değerlendirmelerini öneriyoruz” açıklamasını yaptı.

Aşı Yakın Bir Gelecekte Zor Gözüküyor

Normal şartlarda bir aşının bulunması çok uzun zamanlar alıyor ancak koronavirüs salgının dünyanın dört bir yanına dağılması dünya çapında bütün araştırmacıları harekete geçirdi. Bu da insanların umutlarını arttırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bu aşının çıkış tarihi ile ilgili olası bir açıklama yapmadı. Normal şartlar altında aşıların geliştirme süreci epeyi fazla oluyor. Aşının içeriği hazırlansa yada testler başarılı sonuç verse bile bu aşının üretilip dünyanın dört bir tarafına yayılması yinede uzun bir zaman alacaktır. Bahsettiğimiz bu süreç yaşanan başka salgınlarda 18 ayı bulmuştu maalesef. Bu nedenle bir aşı bulunup bize ulaşana kadar kendimiz ve çevremizdekiler için önlemlerimizi almamız lazım.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağı tarafta bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir