Ebeveynler ve Çocuklar COVID-19 Hakkında Ne Yapmalı?

Durum hızla gelişirken ve uzmanlar günlük COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinirken, ebeveynlerin ve çocuklarının önlem almak için yapabileceği şeyler var. Coronavirus hastalığı 2019 (COVID-19), kişiden kişiye yayılabilen bir solunum hastalığıdır. Durum hızla gelişiyor ve uzmanlar her gün daha fazla öğreniyor olsa da, çocukların virüse daha duyarlı olduklarını gösteren hiçbir kanıt yok. Uzmanlar, bunun nedenine dair birkaç olasılık olduğunu söylüyor.

Yale Üniversitesi Tıbbi New Haven Çocuk Hastanesi pediatrik enfeksiyon hastalığı uzmanı ve Yale’deki enfeksiyon önleme tıbbi direktörü Thomas Murray, “İlk ve büyük olasılıkla çocukların COVID-19 ile karşılaşıp hastalığın daha hafif bir versiyonunu almaları” diyor. Diğer olasılıklar: maruz kalmazlar veya maruz kalırlar ve enfeksiyon kapamazlar. Murray, “Çocuklarda ne kadar hızlı dolaştığı ve diğer solunum virüsleri hakkında bildiklerimiz düşünüldüğünde, bu pek olası değildir” diyor. Bildiklerine dayanarak, çocukların COVID-19’dan az etkileniyor. Daha hafif bir hastalık mevcut.

Bugün itibariyle, 0-9 yaş grubunda bilinen bir ölüm bildirilmemiştir ve çok az hastaneye yatış yaşanmıştır. Hastalık öncelikle yaşlı yetişkinleri ve altta yatan sağlık problemleri olanları etkilemektedir.

Murray’a Sorulan Bazı COVID-19 Soruları Ve Cevapları

teknobuk-haber-covid19-sf-ici-1024x683

Soru : Ebeveynler çocuklarıyla birlikte hangi önleyici tedbirleri almalıdır?

 • Cevap : “Ellerinizi yıkayın, ellerinizi yıkayın ve sonra ellerinizi yıkayın. Çocuklar yüzlerine dokunmayı sever. Burnunuz, ağzınız ve gözleriniz, vücudunuza virüs girişi giriş portallarıdır ”diyor Murray.
 • Özellikle günlük bakımda olan bebekler ve çocuklar için sık sık el yıkama önemlidir. Çocukları, özellikle solunum yolu semptomları varsa, hasta insanlardan uzak tutun. Ve eğer çocuklarınız hastaysa, onları evde tutun. COVID-19 için, çevreleme için en önemli şeylerden biri virüsü olan insanları izole etmektir.
 • Murray, yüzeylerden ne kadar COVID-19 bulaştığı henüz belli olmasa da, diğer solunum virüslerinin olabileceğini biliyoruz. “Yüzey alanlarını Lysol gibi dezenfektan belgelenmiş ürünlerle veya çamaşır suyu ile baş edebilecek yüzeyler için ağartıcı bazlı ürünlerle temizlemenizi öneririz.”

Soru: Ebeveynler çocuklarını ne zaman okuldan uzak tutmalı?

 • Cevap : Bugün diğer zamanlardan çok farklı değil. Murray, “Herhangi bir ateş, öksürük, solunum semptomları — bunların hepsi evde kalmak için nedenler” diyor.
 • Ayrıca, yaşlı büyükanne ve büyükbabası veya bakıcısı ile sık teması olan solunum hastalığı olan bir çocuğunuz varsa, çocuk kendini daha iyi hissedene kadar onları ayırmaya çalışın – çocuklar solunum hastalığı için rezervuar olabilir.

Soru : Bir ebeveyn ne zaman doktora başvurmalıdır?

 • Cevap : Olumlu bir COVID-19 vakası olan birine maruz kaldığınızı biliyorsanız veya yüksek ateş, şiddetli öksürüğünüz varsa, tıpkı aksi gibi, sağlayıcınızı arayın.
 • Murray, “Herhangi bir sayıda virüs olabileceğinden çocuk doktorunuzu hafif hastalık için çağırmanıza gerek yok,” diyor. “Yine, virüs çocuklarda hafif görünüyor ve günümüzde mevcut tedavi yok. Enfeksiyonun bakımı semptomlara yöneliktir: Tylenol, ibuprofen ve tavuk çorbası gibi sıvılarla hidrasyon.”
 • Sağlayıcılar, çocukları gerçekten acil bakım gerektirmedikçe aileleri acil servisten kaçınmaya çağırır. Bu, gerçekten ihtiyaç duyan çocuklar için acil durum hizmetlerinin kullanılabilir olmasına ve en fazla risk altında olan çocukların korunmasına yardımcı olacaktır. Uyanık olmak. Ellerini yıka. Bu, kontrol altına alma ile ilgilidir, hastalığın ciddiyeti değil, çünkü yeni.

Soru : COVID-19 semptomları grip semptomlarından farklı mıdır?

 • Cevap : COVID-19 ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomları olan solunum yolu hastalıkları sunmaktadır. Grip belirtileri benzerdir ve genellikle aniden ortaya çıkar. Semptomlar 100.5 dereceden yüksek ateş, aşırı tükenme, kas veya vücut ağrıları ve titreme içerir. Grip, özellikle influenza B, bu yıl ülke genelindeki çocukları sert bir şekilde etkiledi.
 • Murray, “Grip mevsimi ile henüz olaydan çıkmadık” diyor. İnfluenza erken teşhis edilirse, ilk 48 saat içinde çocuğunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilecek ilaçlar vardır. “Gripten hep birlikte kurtulmuyor, ancak çocuğunuzun kendini biraz daha iyi hissetmesini sağlayabilir.”
 • Bu sorunun daha teferruatlı cevabı için şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Soru : Kronik akciğer veya solunum hastalığı olan çocuklar için ek koruyucu önlemler var mı?

 • Cevap : “Bu aileler için buna grip veya bulaşıcı diğer solunum yolu hastalıklarından farklı davranmayın. Ellerinizi yıkayın ve hasta temasından kaçının. ”

Soru : Mantıksal olarak ne için hazırlanmalıyız?

 • Cevap : “Hareketli bir mikroorganizma” diyor Murray. COVID-19 muzdaribi olursanız veya teşhis konulmuş bir hastaya maruz kalırsanız, 14 gün boyunca karantinaya alınmaya hazır olun; bu nedenle sizi iki hafta boyunca stoklu tutabilmek için yeterli ev araç gereçlerini bulundurun.

Murray, sözlerini bitirirken COVID-19’un yaygın bir hastalık potansiyeli olsa da tavsiyesinin basit olduğunu söylüyor: Hazırlanın ve panik yapmayın.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir