Facebook, Giphy’yi 400 Milyon Dolara Satın Aldığını Duyurdu!

Facebook, geçtiğimiz yıllarda popüler platformlar WhatsApp ve Instagram’ı satın alarak bünyesine katmıştı. Şirket, ilerleyen süreçte daha fazla şirketi satın almaya devam ediyor. Facebook, yaptığı açıklama ile Giphy’yi satın aldığını duyurdu.

Bu satın alım işleminin ardından şirket, Giphy’nin Instagram ile entegre bir şekilde çalışacağını duyurdu. Bazı kaynaklara göre bu satın alım anlaşmasının değeri tam 400 milyon dolar değerinde. Ancak Facebook tarafından anlaşmanın finansal boyutlarına dair herhangi bir bilgi henüz paylaşılmış değil.

Giphy, 2013 yılında Alex Chung ve Jace Cooke tarafından kurulan GIF’ler için bir arama motorudur. Ancak kurulduktan sonra geçen süreçte hizmet oldukça popüler oldu ve kısa süre içerisinde birçok şirket ile çeşitli işbirliklerine gidildi. Öne çıkan işbirlikleri ise Facebook ve Twitter’da entegre halde çalışan GIF paylaşma özellikleri olarak gösterilebilir.

giphy

2017 yılına geldiğimizde GIF arama ve paylaşma platformu Giphy, 200 milyondan fazla kullanıcıyı bünyesinde toplamış oldu. Bugün Facebook tarafından yapılan duyuruda ise Giphy’nin trafiğinin %50’sinin Facebook uygulamalarından elde edildiği belirtildi. Facebook uygulamaları içinde ise %50 oran ile en ön sırada Instagram geliyor.

Konuya hakim olan kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, iki şirket küresel salgından önce masaya oturup konuşmaya başladılar. Ancak bu konuşma süreci ilk başta sadece bir ortaklık hakkında idi. Sonrasında ise Facebook’un satın alımı ile sonlanan bir anlaşmaya dönüştü.

Instagram yetkilisi yaptığı açıklamada Giphy kullanıcıların platformu eskiden kullandıkları gibi aynı şekilde kullanmaya devam edebileceklerini söyledi. Kullanıcılar GIF’lerini yüklemeye devam edebilecek ve geliştirciler API servislerini kullanmaya devam edebilecek.

“Facebook, Giphy’yi 400 Milyon Dolara Satın Aldığını Duyurdu!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir