Geçtiğimiz Hafta Sonu Nasıldı? Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Değerlendirdi, Durum İyi Değil!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, canlı yayında yaptığı açıklamada hafta sonu dışarıda oluşan kalabalık hakkında ifadeler kullandı. Afşin Emre Kayıpmaz, “Dışarıda korona festivali yapılıyormuş gibi. Salgın ortadan kalkmış değil. Hafta sonu görüntü iyi değildi.” açıklamasında bulundu ve “Genç hastalarımız da hayatını kaybetmeye devam ediyor.” uyarısını yaptı.

kalabalık-2

Hafta Sonu Karşılaşılan Görüntüler Endişelendirici

Yeni normalde gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın gerek Sağlık Bakanımızın yapmış olduğu açıklamalarda dikkat çektiği noktalar vardı. Bunlar maske takmak, sosyal mesafe ve hijyen gibi başlıca alınması gereken tedbirlerdi. Yasaksız kısıtlamaların olmadığı ilk hafta sonunda ise maalesef çıkan manzaralar son derece endişe verici. Asker uğurlayanlar, denize girenler, balık tutanlar hafta sonu dışarısı baya kalabalıktı.

kalabalık-3

Koronavirüs Salgını Daha Bitmedi

Koronavirüs salgını dün nasılsa bugünde aynı ölçüde hayatımızın içinde. Koronavirüsün tehlikesi bitmedi bu tehlike ancak koronavirüs vaka sayısı sıfır rakamına inince bitecek. Bu yüzden halkımızın tedbirlerini en sıkı şekilde almaları ve koronavirüsten korunmaları lazım. Genç hastalarımız koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle hayatını kaybetme devam ediyor. Böyle tedbirsiz bir şekilde devam edecek olursak bu sayıların aşağı düşmesi maalesef mümkün olmayacak gibi.

kalabalık

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Bu haber hakkındaki düşüncelerini alt tarafta bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir