Gizli Veriler Koronavirüs Salgınının Gerçek Hâlini Ortaya Koyuyor

Malezya’nın internetinde bir sorun vardı. Tarihlerden 13 Marttı ve Simon Angus verilere ne kadar çok bakarsa, ülkenin bir koronavirüs krizinin ortasında olabileceğinden o kadar şüpheleniyordu.

Angus, Monash Üniversitesi’nde bir akademisyen ve Melbourne merkezli bir şirket olan Kaspr Datahaus’un kurucu ortağıdır ve ekonomik ve sosyal analizlerle küresel internet bağlantısının kalitesini analiz eder. Şirket, dünya genelinde internet hızını ölçmek için milyonlarca internet bağlantılı cihazı izliyor. Onlar için, bir ülkenin internet hızında ani bir bozulma, bir şeyin ağı zorlaştırdığı anlamına gelir. Son haftalarda Kaspr’in teorisi, “bir şey”in COVID-19 salgınlarıyla bağlantılı olmasından ötürü internetin bu kadar yavaşlaması. (Bir şey: Evden çalışan, karantinaya alan veya önlem olarak evde kalan insanlar interneti normalden daha yoğun kullanmaya başlaması.)

Angus, “Kilit altında, panik modunda veya kendi kendini tecrit eden insanlar için internet, bilgi kaynaklarının ve eğlence tüketiminin temel bir parçası haline geldi” diyor.

teknobuk-covid19-haber-kapak

Açıkça söylemek gerekirse, milyonlarca Netflix’i daha fazla açtığınızda, TikTok’ta ilerleyin, bir Zoom araması başlatın, Fortnite oynayın veya sadece ülkenin internet kalitesine yansıyan Twitter’da boş bir şekilde kaydırın. (Bu nedenle AB komisyon üyesi Thierry Breton, Netflix’ten acil durum sona erene kadar yüksek tanımlı akışı kısıtlamasını istedi.)

Malezya, Koronavirüs Salgınını Gizledi Mi?

Şimdi, Angus’un taraması Malezya’nın internetinin 12 ila 13 Mart’ta yüzde 5’ten fazla yavaşladığını tespit etti – kilitli İtalya’dan bile daha kötü. Resmi olarak, Malezya’da sadece 129 onaylanmış koronavirüs vakası vardı – nispeten düşük bir sayı olmasına rağmen, bir hafta boyunca devam ediyordu.

Yine de, nüfusun hükümetin pandemiyi özensiz şekilde ele alması üzerinde pamuk oluşmasıydı. Şubat ayı sonlarında, anıtsal bir gaf ortaya çıkaracak olan yetkililer, dini bir kitle toplantısının Kuala Lumpur’da devam etmesine izin vermişlerdi. Olayla bağlantılı COVID-19 davaları ortaya çıkmaya başladığında, hükümet tüm katılımcıları bulmak için uğraştı, ancak sayıları yanlış anladı – önce toplantıda sadece 5.000 kişinin Malezya sakinleri olduğunu, daha sonra rakamı 10.000’e güncelledikten sonra 14.500 oldu. Dağınıklık aşikarken, birçok Malezyalı kendini mutlak koruma için evde kalmaya karar vermiş gibi görünüyordu.

koronavirus

“Görünüşe göre bazı insanlar neler olup bittiğini fark ediyorlardı ve panikliyorlardı ve yanıt olarak davranışlarını değiştirmeye başlamışlardı. Ve bu, almaya başladığımız sinyaldir ”diyor Angus. “Ve Malezya muhteşem internetiyle tanınmadığından, internet muhtemelen kırılgan bir durumdaydı.” Malezya 16 Mart’ta kilitlendi; Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, vaka sayısı 18 Mart itibariyle 553’tü, ancak son basın raporları bu rakamı 900’e çıkardı.

Angus, “Verilerimiz, internet omurgasındaki koronavirüs stresi ile ciddi bir şey olduğunu gösteriyor ve şimdi bunun gerçek olduğunu biliyoruz” diyor Angus.

Koronavirüs krizi gezegeni içine alırken, bazıları durumu anlamak için resmi verileri kullanmanın çok yardımcı olduğunu düşünüyor. Hükümetler, Çin’de salgının ilk aşamalarında olduğu gibi, ülkede olup bitenleri kasıtlı olarak gizliyor olabilirler; vakalar ve ölümlerle ilgili rakamlar, zayıf toplama uygulamaları ve hatta İtalya’da olduğu gibi verilerin toplanma biçimindeki bölgesel farklılıklar nedeniyle bulanık olabilir; daha genel olarak, resmi rakamlar gerçek zamanlı gelişmeleri zeminde gerçekleşirken yakalamaya çalışıyor.

Ekonomi, Koronavirüs ve Çin

New York merkezli veri analitiği şirketi Exante Data’nın CEO’su Jens Nordvig, Çin’in Covid-19 salgını diğer kaynakların yanı sıra Çin sosyal ağı Baidu’dan GPS verilerini kullanarak izleyen “Q2 için GSYİH’ı kimin umurunda?” diyor. “Gerçekten umursadığımız şey insanların hareketleri ve sosyal mesafenin nasıl çalıştığı. Ve şimdi nasıl kullanılacağını biliyorsanız inanılmaz veriler var. ”

Bu nedenle finansal kurumlar, yatırımcılar, şirketler ve sigortacılar Kaspr veya Exante gibi ülkelerin acil durumla nasıl mücadele ettiklerine dair adil bir vekil sunan alternatif veri kaynaklarını analiz etme konusunda uzmanlaşmış şirketlere yöneliyorlar. Bu, Malezya’nın durumunda olduğu gibi sosyal eğilimler için geçerli olabilir, ancak daha çok ekonomi ile ilgilidir.

teknobuk-haber-koronavirüs-ekonomi-sf-ici-1-1024x683

Örneğin Angus, Çin’in pandemi boyunca internetini izlemenin, en kötü etkilenen bölgelerdeki (sunucu ve bilgisayar işleten) endüstriyel tesislerin salgın sırasında nasıl kapandığını gösterdiğini söylüyor. Son birkaç hafta içinde, acil durum hafifledikçe, Covid-19 öncesi seviyelerden hala uzak olsak bile, işler normalliğe geri dönmeye başladı ve kanıtlar, hükümetin empoze ettiği gücü vurmak için yeniden başlatılan bitkiler tarafından kirletilebilir. tüketim hedefleri. “Çin henüz normal değil,” diyor Angus. Ülkenin internet gecikmesi Çin’de “toparlanma” nın gerçekleştiğini gösteriyor, ancak hala faaliyetleri için evde yaşamak zorunda kalan birçok insan var.

Tarama siber alanı, Covid-19 yaşının nabzını almanın tek yolu değildir. Samir Madani, küçük yatırımcılara küresel ham petrol endüstrisi hakkında bilgi vermek için açık kaynak bilgisinden yararlanan bir şirket olan TankerTrackers’ın kurucusudur. Koronavirüs pandemisi ortaya çıktığında, kargaşada gezinmek için eklektik bir kaynak paketine döndü.

Gemi transpondörlerinden gelen verileri uydu görüntüleri ile birleştirerek, Çin’de ne kadar petrol tankerinin demirlediğini, kargolarını teslim edemediğini periyodik olarak kontrol etti – hem Çin limanlarının pandemi arasında ne kadar iyi çalıştığına hem de endüstriyel üretimin ne kadar iyi olduğuna dair bir fikir devam ediyor.

Madani ayrıca, karantina ve hareket kısıtlamalarından nasıl etkilendiklerini anlamak için çeşitli Çin ve İtalyan şehirleri için TomTom’un karayolu trafik verilerine güveniyor. “Son iki hafta içinde gördüğümüz, tıkanıklıkta büyük bir canlanma” diyor. “Şu anda Çin’de, Wuhan dışında büyük şehirlerde daha fazla trafik oluyor.”

Karayolu trafiğinin özellikle Chongqing veya Guangdong gibi büyük sanayi ve ticaret şehirlerinde gerçekleştiğini söylüyor. “Görünüşe göre yine hareketli.” Ancak trafik sıkışıklığındaki artışın bir kısmı, insanların toplu taşıma araçlarından uzak durmaları, sosyal yakınlığa karşı dikkatli olmaları ve bunun yerine arabalarını kullanmayı seçmeleri olabilir.

Kirlilik Verileri

teknobuk-haber-koronavirüs-ekonomi-sf-ici-2
Ocak ayından Mart ayına İtalya.

Kirlilik verileri başka bir değerli bilgi kaynağıdır. Geçtiğimiz haftalar boyunca, Twitter’daki insanlar çeşitli ülkelerin uydu görüntülerini paylaşıyor ve bu da koronavirüs kaynaklı kilitlenmelerin bir sonucu olarak kirlilik seviyelerinin sanayileşmiş dünyada düştüğünü gösteriyor.

Örneğin, Nasa’nın web sitesinde düzenli olarak yayınlanan Azot dioksit (NO2) emisyonları, hemen hemen tüm endüstriyel sonrası insan faaliyetleri için bir vekildir. “NO2 her şeydir: arabalar, endüstri, sadece her şeyden çıkan emisyonlar” diyor. Son olarak “Ve geçtiğimiz ay, endüstrilerin çoğunun bulunduğu ABD’nin doğu kıyısında büyük bir düşüş ve Çin’de büyük bir artışla oldukça değişti.” ekledi.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir