Google CEO’su: Apple İle Daha Çok İş Birliği Yapmak İstiyoruz

Hem Google’ın ana şirketi Alphabet’in başında olan hem de Google CEO’su olan Sundar Pichai, son zamanlarda yaptığı bir açıklama ile Apple hakkında dikkat çekici şeyler belirtti. Apple ile bir süredir üzerinde çalıştıkları projenin tek olmasını istemediğini ve benzer projelerde iş birliği yapmak istediklerini söyledi. Görünen o ki ilerleyen zamanlarda Apple ve Google’ın daha fazla projede beraber çalışacağına şahit olacağız.

Sundar Pichai, yaptığı açıklama ile Apple ile birlikte yürüttükleri koronavirüs takip sistemi üzerine konuştu. Daha önce de haberini yapmıştık ancak yine bahsedelim. Apple ve Google koronavirüs salgını için bir takip API’si geliştirdiler ve bu API’yi ülkelerin sağlık kuruluşlarının kullanımına sundular.

Pichai açıklamasının devamında Apple ile iş birliği yapmaya kararlı olduklarını belirtti. Koronavirüs takip sistemi gibi projelerde beraber çalışmalara devam edilecek gibi duruyor. Bunun dışında Google CEO’su, Apple CEO’su Tim Cook ile düzenli olarak iletişim halinde olduklarının da altını çizdi.

google-apple-logo-1024x576

Apple ve Google ansızın açıkladıkları iş birliği duyurusu ile birlikte birçok kişi şaşırtmıştı. Her iki firmadan da mühendislerin katıldığı proje kapsamında Covid-19’un yayılımını daha iyi takip eden bir API yazılımı geliştirildi. Bu yeni sistem kısa süre önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkelerin sağlık kuruluşlarının kullanımına sunuldu. “Maruz Kalma Bildirimi” olarak adlandırılan API, şu anda iOS ve Android tabanlı cihazlarda kullanılabilir durumda.

Bu API sayesinde hükümetler dijital kişi takip sistemlerini oluşturup uygulama olarak sunabiliyorlar. Bu sayede uygulamayı kullanan kişilerin verileri toplanıyor. Uygulamayı kullanan bir kişi koronavirüs salgınından etkilenmiş enfekte birine yaklaştığında veya temas ettiğinde uygulama bu kişiye bir uyarı bildirimi gönderiyor. Sistem bluetooth teknolojisini kullanıyor ve otomatik olarak çalışıyor.

“Google CEO’su: Apple İle Daha Çok İş Birliği Yapmak İstiyoruz” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir