iOS 14: iPhone’da Ön Kameranın Fotoğrafları Ters Çevirmesini Kapatma

Apple’ın kendi geliştirdiği işletim sistemi iOS’ta tıpkı Android telefonların hepsinde olduğu gibi farklı çekim modları bulunuyor. iPhone modelleri de dahil olmak üzere çoğu akıllı telefonda ön kamera ile çekim yaptıktan sonra fotoğrafı çektiğiniz şeklin tam tersi olarak cihaza kaydedildiğini görebilirsiniz. Peki iOS 14 sürümünde çalışan iPhone’da ön kameranın fotoğrafları ters çevirmesi ayarını nasıl kapatırız? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda veriyor olacağız.

iPhone’unuzla bir özçekim yaptığınız zaman stok kamera uygulaması varsayılan görüntüyü ters çevirir. Böylece siz fotoğrafı çekmeden önce ekranda gördüğünüz ayna görüntüsünün tam tersi bir görüntü cihaza kaydedilmiş olur. Ekranda gördüğünüz görselin tam tersinin cihaza kaydedilmesi can sıkıcı olabilir ancak bunun çözümü elbette mevcut.

iPhone’da Ön Kameranın Fotoğrafı Ters Çevirme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Neyse ki Apple, iOS 14 ve sonraki sürümler için kullanıcıların stok kamera uygulamasında fotoğrafın ters çevrilmesi ayarını değiştirmelerine olanak tanıdı. Kullanıcılar artık fotoğraf çektikleri sırada ekranda gördükleri önizlemenin aynısını cihaza kaydedebilecekler. iOS 14 ile çalışan iPhone’da ayna modunu aktif etmeyi sizlere anlatacağız. Bu işlem için aşağıdaki adımları tek tek yerine getirmeniz gerekiyor.

  • Öncelikle iOS işletim sisteminin güncel sürümü ile çalışan ‌iPhone‌ veya iPad cihazınızda “Ayarlar” uygulamasını başlatın.
  • Ayarlar uygulamasında aşağı kaydırın ve “Kamera” seçeneğini seçin.
iPhone-Kamera-Ayna-Modu-Aktif-Etme
  • “Ön Kamerayı Yansıt” öğesinin yanındaki aktifleştirme anahtarını yeşil “AÇIK” konumuna getirin.

iOS 14 sürümünde çalışan bir iPhone modelinde ayna modunu aktif etmek işte bu kadar kolay! Artık bir özçekim yaptığınız zaman stok kamera uygulaması çektiğini fotoğrafı ter çevirmeyecek. Direkt olarak özçekimi yaparken ekranda gördüğünüz görüntünün aynısı cihazın depolamasına kaydedilmiş olacak. iOS 14’le birlikte sunulan yeni özellikler ile ilgili yeni rehber yazılarını da yine Teknobuk.com üzerinden sizinle paylaşıyor olacağız. Bu nedenle bizi takip etmeye devam edin.

“iOS 14: iPhone’da Ön Kameranın Fotoğrafları Ters Çevirmesini Kapatma” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

1 Response

  1. Bircan dedi ki:

    Şahsen teşekkür ederim nefret ettiğim bir özellikti telefondan güzel çıkıp çekindikten sonra samara çarpmışa benziyordum şükür kurtultum çok teşekkür ederim .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir