Google Chrome, Parolanız Çalındığında Sizi Uyaracak

Google, popüler web tarayıcısı Google Chrome için bir sürü yeni gizlilik ve güvenlik özelliği getiren bir güncelleme uygulamaya başladı. Bunların başında, parolaları çalınmış veya bir veri ihlalinde sızdırılmış kullanıcıları uyaracak yeni bir özellik bulunmaktadır.

Bu özellik, tarayıcı üzerinden oturum açtığınızda siteler arasında çalışır ve parolanızın çalınması durumunda sizi uyarır. Şirket, şifrelerinizi eşleştirmek ve çalındığını kontrol etmek için güçlü şekilde korunmuş şifreler kullanacaktır. Google, bu kontrolleri yapmak için “private set intersection with blinding” adı verilen bir teknik kullanacaktır. Kullanıcılar özelliği, Chrome tarayıcısındaki Google Sync ayarlarından kontrol edebilir.

chrome-password-stolen-prompt

Bunun dışında, tarayıcı artık daha iyi bir kimlik avı koruma sistemine sahiptir. Chrome, kullanıcıları kimlik avı sitesini ziyaret ettiklerinde uyarmak için her 30 dakikada bir yenilenen bilinen kimlik avı sitelerinin listesini kullanırdı. Ancak, şirket dolandırıcıların hızla etki alanlarını değiştirdiğini ve listeden saklandıklarını öğrendi. Google şimdi, tarayıcıda %30 daha fazla kimlik avı olayı tespit etmeye yardımcı olacak yeni bir teknik kullanıyor.

Son olarak, bu güncelleme Google Chrome’da hangi profilin kullanıldığını göstermek için bulunan görsel göstergeyi geliştiriyor. Bu, bilgisayarlarını diğer kullanıcılarla paylaşan kullanıcılar veya birden çok Google profiline sahip kullanıcılar için (örneğin, iş ve kişisel kullanım) yararlı olacaktır.

chrome-new-profile-indicator

Chrome 79 kullanıcılara sunulacak ve bu yeni özellikler önümüzdeki haftalarda kademeli olarak dağıtılacak. Tarayıcınızı güncellemediyseniz, Chrome ayarlarına gidip güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmek ve yüklemek için Google Chrome hakkında sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: 
https://beebom.com/chrome-update-79-password-protections/

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

2 Responses

  1. Muhammed dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir