Google ve Facebook Koronavirüs İçin Mücadele Planlarını Açıkladı

Küresel işletmeler, Çin’deki koronavirus salgını ve daha sonra bu virüsün dünyadaki bazı ülkelere yayılması nedeniyle olumsuz etkileniyor. Havacılık ve teknoloji endüstrisi en ağır darbeye maruz kalmış gibi gözüküyor. Ancak şimdi, Google ve Facebook gibi internet devleri de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden bazıları, insanların konuyla ilgili gerçek bilgilere ulaşmasında ve aldatıcı komplo teorilerinden insanları uzak tutmak konusunda mücadele ediyor.

Google bu hafta, koronavirus ile ilgili aramalar için bir ‘SOS Uyarısı’ başlattı. Arama devi, ölümcül virüsle ilgili kaynakları daha erişilebilir hale getirmek için yeni özelliği kullanıma sunmanın Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı olduğunu söylüyor. “Kullanıcılar Google’da ilgili bilgileri aradıklarında, WHO’dan güvenlik ipuçlarına, bilgilere, kaynaklara ve Twitter güncellemelerine doğrudan erişim ile sonuç sayfasındaki uyarıyı bulacaklar” dedi.

Özelliğin bir parçası olarak, ölümcül virüsle ilgili herhangi bir arama, sayfanın üstünde bir ‘SOS Uyarısı’ başlığıyla gelir. Google, “Şu anda, koronavirus hakkında küresel olarak aynı uyarıları gösteriyoruz. Zaman içinde bunlar gerekirse yerelleştirilecek. Koronavirus için Google SOS uyarımız, güvenlik ipuçları ile birlikte yardım ve bilgi bağlantılarını da gösteriyor.” dedi.

Facebook, insanları hastalık hakkında eğitmek ve yanlış bilgi ve komplo teorilerinin yayılmasını durdurmak için elinden geleni yapıyor. Şirkete göre, üçüncü taraf bilgi denetleyicileri, gerçekliğini kontrol etmek için koronavirüs salgını ile ilgili içeriği gözden geçiriyor. Facebook, bir gönderi yanlış olarak derecelendirilirse, bu gönderi yayınının sınırlandırılacağını ve bu içeriği paylaşan veya paylaşmaya çalışan kişilere bir bildirim göndereceğini söylüyor. Sosyal medya devi, küresel sağlık örgütleri tarafından yanlış olarak işaretlenen yayınları da siliyor.

Henüz bilmiyorsanız, koronavirüs salgını, dünya çapında yayılmaya devam ettiği için Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel acil durum ilan edildi. Raporlara göre, 250’den fazla insan hastalıktan öldü ve binden fazla insan ciddi şekilde hastalandı. Şimdiye kadar 8.000’den fazla teyit edilmiş virüs vakası bildirildi ve sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir