Güneş Sistemimizde 139 Yeni “Küçük Gezegen” Tespit Edildi

Gökbilimciler, güneş sistemimizde Neptün’ün ötesindeki yörüngede 139 yeni küçük gezegen tespit ettiler.

Güneş sistemimizin yeni keşfedilmiş objelerinden oluşan devasa bir hazine, Astrofiziksel Dergi Eki Serisinde(The Astrophysical Journal Supplement Series) yayınlanan yeni bir araştırma makalesinde astronomlar tarafından ortaya çıkarıldı. Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacılar, keşiflerini Neptün’ün ötesinde 300’den fazla nesnenin tespit edilmesine yol açan altı yıllık bir proje olan Karanlık Enerji Araştırması (Dark Energy Surgery) DES’ten gözlemler kullanarak yaptılar.

teknobuk-haber-kucuk-gezegen-kesfi-sf-ici-1

139 Küçük Gezegen Nasıl Tespit Edildi?

Tespit edilen yüzlerce nesneden 139’u bilim için yenidir. Ekibin taramak zorunda olduğu veriler, işlem sırasında tespit edilen milyonlarca olası nesneyi içeriyordu. Taramaları çapraz referans alarak ve tutarlı bir şekilde gözlemlenebilir olan nesneleri katalog hâline getirildi. Ardından verilerin hangi bölümlerinin gerçek trans-neptünyan (Neptün ötesi) nesnelerini veya TNO’ları ortaya çıkardığını belirleyebildi.

Takım listeyi daralttıktan sonra, fark ettiklerini düşündükleri nesnelerin aslında orada olduğunu doğrulama sürecine başladılar. Göründüğü kadar kolay değil, özellikle de güneş sisteminde şimdiye kadar bakarken. Orada karanlık, geleneksel teleskopları kullanarak gözlemleri zorlaştırıyor.

Profesör Gary Bernstein “Altı farklı gecede bir şey bulduğumuzu söyle,” diye açıklıyor. “Orada bulunan TNO’lar için aslında 25 farklı gece için onlara işaret ettik. Bu, nesnenin olması gereken görüntüler olduğu anlamına geliyor, ancak nokta denilen ilk adımdan geçmedi. ”

Neptün’ün ötesindeki alan ilginç şeylerle doludur. Pluto’nun takıldığı yer ve Güneş’ten daha da uzaklaşırsanız, asteroitler ve gezegen olarak kabul edilecek kadar büyük olmayan, ancak gökbilimcilerin ilgisini garanti edecek kadar büyük nesnelerle dolu Kuiper kuşağını bulacaksınız. DES tarafından algılanan nesneler, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığının 30 ila 90 katı arasında geniş bir alana yayılır.

teknobuk-haber-kucuk-gezegen-kesfi-sf-ici-2
Neptün Ötesi Alan ve Kuiper Kuşağı.

Neptün’ün ötesinde olan şeylerin daha net bir resmini çizmek, bilim adamları için her zaman zorlayıcı olmuştur. Bu bölgede yatan efsanevi “Dokuzuncu Gezegen” henüz doğrulanamamıştır ve bunun nedenlerinden biri bu alana çok az ışığın ulaşmasıdır. Bununla birlikte, bu yeni araştırma turu, kaydedilen trans-neptünyan nesnelerin sayısını teyit etti.

Üniversite bir basın bülteninde, “Aylarca yöntem geliştirme ve analizden sonra araştırmacılar, DES tarafından yapılan 245 keşif ve daha önce yayınlanmamış 139 yeni nesne de dahil olmak üzere 316 TNO buldular. “Şu anda bilinen yalnızca 3.000 nesne ile bu DES kataloğu, bilinen tüm TNO’ların %10’unu temsil ediyor.” sözlerini sarf etti.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir