İnsanlar Ay ve Mars’ta Yaşayabilecek mi? Yoksa Sadece Bir Hayal mi?

İddialar doğru mu? Ay ve Mars’ta insanların yaşamını sürdürebilmesi için uygun bir ortam var mı? Yoksa bu sadece bir hayal mi?

Rus bilim insanı Vyaçeslav Şurşakov, Yüksek radyasyon ve galaktik radyasyon sebebiyle insanların Ay ve Mars’ta yaşayamayacağını açıkladı.

Rusya Bilimler Akademisi Biyomedikal Sorunlar Enstitüsü İnsanlı Uzay Uçuşlarının Radyasyon Güvenliği Bölüm Başkanı Vyaçeslav Şurşakov, yaptığı açıklamada insanların Ay ve Mars’ta yüksek radyasyon nedeniyle yaşayamayacağını belirtti.

Şurşakov yaptığı açıklamalarda, ”Güneş sistemindeki radyasyon açısından, Dünya’dan başka insanlığın yaşamı için elverişli bir alan yok. Dünya bizim uzay gemimiz, güneş patlamaları ve galaktik radyasyondan koruyan bir atmosfer ve manyetik alanımız var.”

mars

Şurşakov, Ay’da bulunan radyasyon dozunun Dünya’ya göre 400 kat daha fazla olduğunu belirterek, “Mars’ta radyasyon dozu Ay’dan 1.5 kat daha az, ancak Mars’ta ve Ay’da insan sağlığını olumsuz etkileyen galaktik kozmik radyasyon var” ifadeleri kullandı.

Rusya Bilimler Akademisi Biyomedikal Sorunlar Enstitüsü İnsanlı Uzay Uçuşlarının Radyasyon Güvenliği Bölüm Başkanı Vyaçeslav Şurşakov, kaşfedile gezegenlerde ( güneş sistemi dışındaki gezegenler) öncelikli olarak manyetik alan aramasının yapılması gerektiğini belirtti. Şurşakov şu ifadelerle sözlerine devam etti: “Manyetosfer koruyucu bir kalkan oluşturur ve eğer mevcut değilse, atmosfer dış gezegenden gelen yakındaki yıldızdan canlı organizmalar için ortaya çıkacak tüm sonuçlarla birlikte sönecektir.”

“İnsanlar Ayda ve Mars’ta Yaşayabilecek mi? Yoksa Sadece Bir Hayal mi?” haberi hakkındaki düşünceleriniz alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir