iOS 14: iPhone’da Ana Ekrandaki Uygulama Simgeleri Nasıl Değiştirilir?

Apple, bildiğiniz gibi kendi akıllı telefonlarında yine kendisinin geliştirdiği iOS işletim sistemini kullanıyor. iOS sistemi, Android’e göre daha kapalı ve daha az özelleştirmeye izin veren yapısı ile biliniyor. Ancak Apple, bu durumu son dönemde az da olsa değiştirmeye çalışıyor. ABD merkezli teknoloji devi, iOS 14 ile birlikte varsayılan tarayıcı ve varsayılan e-posta uygulamalarının yanı sıra ana ekrandaki uygulama simgelerini de değiştirmenize izin veriyor. Peki iOS 14 sürümünde çalışan iPhone’da ana ekrandaki uygulama simgelerini nasıl özelleştirebiliriz? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda veriyor olacağız.

Android tarafında kullanıcılar yıllardır istedikleri uygulama simgelerini kullanabiliyor ve kendi istedikleri gibi bunları ayarlayabiliyordu. Ancak Apple, iOS 14 ile birlikte iPhone ve iPad kullanıcılarına da artık bu özelliği sunuyor. iOS 14 sürümünü kullanan iPhone modellerinde artık istediğiniz uygulamanın ana ekrandaki simgesini değiştirebiliyorsunuz.

iPhone’da Ana Ekrandaki Uygulama Simgeleri Nasıl Değiştirilir?

Varsayılan uygulama simgelerini farklı görüntüler ile değiştirmek, ana ekranınızı daha özel bir görünüme kavuşturmanıza olanak tanır. Bu işlem için öncelikle simgesini değiştireceğiniz uygulama için bir görüntü bulmanız gerekiyor. Bu görüntüyü çevrimiçi olarak birçok farklı internet sitesi veya uygulama üzerinden indirebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek ana ekranınızdaki uygulamaların simgesini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu işlem için Apple’ın iOS cihazlarda sunduğu “Kestirmeler” uygulamasını kullanacağız. Bu uygulama üzerinden kısayol oluşturarak seçtiğiniz uygulamanın ana ekran simgesini istediğiniz gibi belirleyebileceksiniz.

Ancak bu işleme başlamadan önce, bu teknikte iki ana sınırlama olduğunu belirtmeliyiz. İlk sınırlama özel uygulama simgesine sahip bir kısayol oluşturduğunuz zaman önce “Kestirmeler” uygulamasına geçer ve sonrasında hemen ana uygulamayı başlatır. Bu aradaki “hızlı” ama rahatsız verici geçiş sizi mutsuz edebilir. Ayrıca bu işlem ile belirlediğiniz uygulamalarda bildirim rozetinin görünmeyeceğini de söyleyelim. İşte adım adım uygulama simgesi özelleştirme:

 1. iPhone veya iPad’inizde “Kestirmeler” isimli uygulamayı başlatın.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki “+” simgesine dokunun.
 3. “İşlem Ekle”ye dokunun.
iOS-14-Ana-Ekrandaki-Uygulama-Simgelerini-Degistirme-1-1024x655
 1. Arama alanını kullanarak “Uygulamayı Aç” yazın ve aratın.
 2. Arama listesinde çıkan “Uygulamayı Aç”ı seçin.
 3. Daha sonrasında “Seç”e dokunun.
iOS-14-Ana-Ekrandaki-Uygulama-Simgelerini-Degistirme-2-1024x655
 1. Simgesini değiştirmek istediğiniz uygulamayı aramayı kullanın ve seçin.
 2. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun.
 3. “Ana Ekrana Ekle” seçeneğine dokunun.
iOS-14-Ana-Ekrandaki-Uygulama-Simgelerini-Degistirme-3-1024x655
 1. Yer tutucu uygulama simgesine dokunun.
 2. Uygulama simge resminizin bulunduğu yere bağlı olarak, açılır menüden “Fotoğraf Çek, Fotoğraf Seç veya Dosya Seç”i seçin.
 3. Yeni görüntünüzü seçin.
 4. Metin alanında, uygulamayı ana ekranda görünmesini istediğiniz şekilde yeniden adlandırın.
 5. “Ekle”ye dokunun.
iOS-14-Ana-Ekrandaki-Uygulama-Simgelerini-Degistirme-4-1024x655
 1. “Bitti”ye dokunun. Kısayolunuz şimdi oluşturuldu.
 2. Ana ekrana dönün.
iOS-14-Ana-Ekrandaki-Uygulama-Simgelerini-Degistirme-5-1024x655

İşte iOS 14 sürümünde varsayılan uygulama simgesini istediğiniz gibi ayarlamak bu kadar kolay! iOS 14 ile birlikte sunulan bu özellik sayesinde artık tüm uygulamarın simgesini tercih ettiğiniz görseller ile değiştirebileceksiniz. Bununla ilgili yeni rehber yazılarını da yine Teknobuk.com üzerinden sizinle paylaşıyor olacağız. Bu nedenle bizi takip etmeye devam edin.

“iOS 14: iPhone’da Ana Ekrandaki Uygulama Simgeleri Nasıl Değiştirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir