iOS 14: iPhone’da Varsayılan E-Posta Uygulaması Nasıl Değiştirilir?

Apple, bildiğiniz gibi kendi akıllı telefonlarında yine kendinin geliştirdiği iOS işletim sistemini kullanıyor. iOS sistemi, Android’e göre daha kapalı ve daha az özelleştirmeye izin veren yapısı ile biliniyor. Ancak Apple, bu durumu son dönemde az da olsa değiştirmeye çalışıyor. ABD merkezli teknoloji devi, iOS 14 ile birlikte varsayılan tarayıcı ve varsayılan e-posta istemcisi uygulamalarını değiştirmenize izin veriyor. Peki iOS 14 sürümünde çalışan iPhone’da farklı bir uygulamayı varsayılan e-posta istemcisi olarak nasıl ayarlarız? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda veriyor olacağız.

iPhone ve iPad cihazlarında yer alan Mail uygulaması diğer e-posta uygulamalarına kıyasla daha az özelliğe ve daha basit bir arayüze sahiptir. İnsanlar, daha fazla özelliğe sahip olan ve daha rahat kullanabilecekleri e-posta uygulamalarını ve istemcilerini tercih etmek isterler. iOS 14 ile birlikte artık iPhone ve iPad’de uyumlu olan tüm e-posta uygulamalarını varsayılan olarak ayarlayabiliyorsunuz. Biz bu yazımızda örnek olarak Microsoft’un Outlook uygulamasını gösterdik.

iPhone’da Varsayılan E-Posta Uygulaması Nasıl Değiştirilir?

Apple’ın kısa süre önce yayınlamış olduğu iOS 14’ün kararlı sürümü ile birlikte artık varsayılan e-posta istemcisi olarak üçüncü taraf uygulamaları ayarlayabiliyoruz. iPhone cihazınızda ön yüklü olarak gelen “Mail” uygulamasını kullanmaktan sıkıldıysanız ve daha fazla özelliğe sahip olan farklı üçüncü taraf e-posta uygulamalarını varsayılan olarak kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyiniz. Ancak öncelikle App Store’dan ilgili e-posta uygulamasının güncel olduğundan emin olun.

  • İlk adım olarak iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasına girin. Uygulamada aşağı kaydırın ve ayarların alt bölümünde görünen uygulamalar listesinden favori e-posta uygulamanıza dokunun. (Biz örnek olarak Outlook’u kullandık. Siz farklı bir uygulamayı da aynı şekilde tercih edebilirsiniz.)
iOS-14-Varsayilan-E-Posta-Uygulamasi-Ayarlama-1
  • Favori e-posta uygulamanızı seçtikten sonra burada “Varsayılan E-Posta Uygulaması” seçeneğini göreceksiniz. Burada muhtemelen şu an da varsayılan uygulama “Mail” olarak işaretli olacaktır. Sadece buranın üzerine tıklayın, sonra tercih ettiğiniz e-posta uygulamasının üzerine gelin ve buradan o uygulamayı seçin.
iOS-14-Varsayilan-E-Posta-Uygulamasi-Ayarlama-2

İşte iOS 14 sürümünde varsayılan e-posta uygulamasını favori e-posta uygulamanız olarak belirlemek bu kadar kolay! Farklı bir e-posta istemcisini varsayılan e-posta uygulamanız yapmak isterseniz yine aynı yöntemi takip edebilirsiniz. Biz bu rehberi hazırladığımız sırada en uygun örnek Microsoft’un Outlook uygulaması olduğu için onu tercih ettik. Siz, en çok kullanılan Google’ın Gmail uygulamasını da tercih edebilirsiniz.

Eğer yeniden iOS ve iPadOS’daki standart “Mail” isimli uygulamayı varsayılan olarak ayarlamak isterseniz, bu adımları izleyin ve seçim ekranında Mail’i seçin. iOS 14 ile birlikte sunulan varsayılan uygulama olarak seçme özelliğini farklı uygulamalarda da kullanabileceğiz. Bununla ilgili yeni rehber yazılarını da yine Teknobuk.com üzerinden sizinle paylaşıyor olacağız. Bu nedenle bizi takip etmeye devam edin.

“iOS 14: iPhone’da Varsayılan E-Posta Uygulaması Nasıl Değiştirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir