Japonya Metro Tünellerini İncelemek İçin Drone Kullanıyor

Çin, ülkedeki trafik yasasını ve düzeni sağlayabilmek için insansız hava araçları kullanıyor. Japonya ise metro tünellerini incelemek için zeminin altında uçabilecek droneları kullanıyor.

Kısa süre önce yayınlanan bir rapora göre, Tokyo Metro Co. şirketi metro tünellerini denetleyen dronelar ile bir gösteri gerçekleştirdi. Metro şirketi, metro tünellerini izleyebilmek ve çeşitli işleri denetleyebilmek için 6 Şubat’ta drone kullanmaya başladı. Şirketin bu denetimlerdeki ana amacı metro hatlarının emniyetini ve güvenliğini arttırmaktır.

drone-denetimi-japonya-metro-1024x512

Şirket, şu anda metro tünellerinde bulunan havalandırma boşluklarının üst kısımlarının detaylı kontrolü için dronelar ile çalışıyor. Metro hatlarının bu bölümlerine çalışanların ulaşması ve bu bölümleri denetlemesi zordur. Metro çalışanları genel olarak bu bölümleri elektronik merdivenli araçlar yardımı ile denetler. Bunun dışında, dronelar tünel duvarlarının ve havalandırma deliklerinin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağladığı için bu çözüm çok daha avantajlıdır. Ayrıca, dronelar ile kaydedilen videolar gelecekte yapılacak analizlerde kullanılmak için saklanabilir.

Geçen haftalarda yapılan testte, şirketin bir çalışanı tarafından 22 santimetre çapında bir küresel koruyucu muhafaza içinde bulunan drone ile denetim gerçekleştirildi. Kullanılan bu küresel muhafaza, drone tünelde uçarken etrafa çarpmasını önler. Yapılan testte çalışan, drone aracını sadece 5.5 metre yüksekliğindeki bir tünelde uçurdu. Drone kamerası tarafından sağlanan canlı yayın, tünel içinde herhangi bir hasar veya enkaz olup olmadığını kontrol edebilmek için başka bir şirket çalışanı tarafından anlık olarak takip ediliyordu.

Japonya merkezli metro şirketi şu anda tüm tüneller için droneları kullanmayı planlıyor çünkü bu araçlar, merdivenli araçlara göre çok daha ucuz ve çok daha verimli bir şekilde çalışıyor. Bir şirket yetkilisi tarafından yapılan açıklamada “Güvenlik için daha fazlasını sağlamak için droneları kullanmak istiyoruz.” yorumu yapıldı.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir