Koronavirüs Hastalarında Bazı Farklı Belirtilerin Ortaya Çıktığı Belirlendi

Kısa sürede dünyanın pek çok yerine yayılan ve günlük hayatı oldukça etkileyen koronavirüsün farklı belirtileri olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar koronavirüs hastalarında bazı farklı semptonların belirlendiğini ifade etti. Sağlık uzmanları bazı koronavirüs hastalarında koordinasyon ve konuşma bozukluğu belirtilerin görüldüğünü rapor etti.

Amerikan Tabipler Birliğinin yayınladığı JAMA Neuology adındaki tıp dergisinde yer edinen bir araştırmada, koronavirüse yakalanan Çinli hastaların bir bölümünde, normalleşmiş belirtilerden ayrı olarak koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi bazı sorunların görüldüğü açıklandı.

Yayınlanan bu makaleye göre, salgının baş gösterdiği yer olan Çin’in Vuhan kentinde hastalığı kapan 214 kişi ile alakalı verileri analiz eden uzmanlar, koronavirüse yakalanan tüm hastaların yüzde 36’sında, hastalığı ağır geçirenlerin ise yüzde 46’sında bazı nörolojik semptonların olduğu saptandı.

in-korona

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir