Koronavirüs Neden Artışa Geçti? Yapılan 3 Büyük Yanlış Neydi?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir dönem koronavirüs vakalarının 1000’lerin altına inmesinden sonra yükselerek 1500’lere çıkması hakkında açıklamalar yaptı. Peki koronavirüs neden artışa geçti? Yapılan 3 büyük yanlış ne? Mehmet Ceyhan bu durumun yaşanmasında etkili olan 3 büyük yanlışı açıkladı.

koroanvirüs-yayılma-2

Koronavirüs neden artışa geçti?

Mehmet Ceyhan’ın belirttiği 3 büyük yanlış şunlardı:

  1. Belirti göstermeyen kişiler: Koronavirüs salgın hastalığı belirtisi göstermeyen kişiler dünya çapında virüsü yaymaya devam etti.
  2. Virüsün etkisini yaz aylarında azaltacağına inanlar: Bazı kişiler bu düşünceyi benimsedi ve birçok yerde dile getirdi. Bu tutum yanlıştı. Pandeminin mevsimi olmaz.
  3. Normalleşmenin getireceği etki hesap edilemedi.

Tabi bu durum yinede kaçınılmazdı. Dünya ekonomik, sosyal, toplumsal nedenlerle normalleşmeye mecbur. Burada hata normalleşme sürecinde yapılan yanlışlarda ya da hesap edilmeyen unsurlarda.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir